Investment decision making in hpp projects: Comparison of domestic and international practices
Hidroelektrik projelerinde yatırım kararı alınması: Yerel ve uluslararası yaklaşımların karşılaştırılması
- Tez No: 325581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Modern dünyanın gelişiminde enerji çok önemli bir değer olmuştur. Enerji kaynaklarını efektif bir şekilde kullanabilen toplumlar refah seviyelerini başarılı bir şekilde yükseltmiştir. Enerji kaynaklarının günümüz küresel politikalarına yön verdiği görüşü pek çok yerde tekrarlanmaktadır. Enerjinin nasıl elde edilebileceği konusu sürekli olarak araştırılmış, bunun sonucunda ise günümüz imkanlarında termik, hidroelektrik, rüzgar ve güneş türü kaynaklardan tüm dünyada geniş oranlarda faydalanılabilmektedir. Belirtilen her farklı kaynağın kendine gore avantaj ve dezavantajları bulunmakla birlikte tümü için ortak olan bir nokta; insanlığın bunları kullanma zorunluluğudur. En küçük parçalar dahi her gün daha değerli hale gelmektedir. Doğal olarak, üretilen bu değerlerin bir de maliyeti olmaktadır, ki bu da bir yatırım yapılması anlamına gelir. Bu tez çalışmasının odak noktası hidro elektrik santralleri olacaktır. Çalışmanın amacı bu projelerin toplam yatırım ömrü için maliyetlerinin incelenmesi ve fizibilite aşamasında yaşanan zorlukların araştırılmasıdır. Bu aşamanın toplam maliyet üzerinde önemli bir belirleyici etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu çerçevede, ulusal ve uluslararası uygulamalar yoğun bir literature taraması ile araştırılmıştır. Farlılıkları daha detaylı inceleyebilmek için konu hakkında uzman kişilerle görüşmeler yapılmış ve bazı projelere ait fizibilite raporları incelenmiştir. Buna ilave olarak literatür taraması sonucu Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Gürcistan, Arnavutluk İspanya gibi ülkelerdeki uluslararası uygulamalarla ilgili elde edilen diğer kaynaklar da incelenmiştir. Bu çalışmanın diğer bir odak noktası ulusal ve uluslararası uygulamaların farklarının karşılaştırılması ve lokal uygulamalar için önerilerde bulunulmasıdır. Tezin amaçlarına ulaşılabilmesi için bazı örnek olay incelemeleri yapılmıştır. Karşılaşılan eksiklikler ve temel nedenler araştırılmış ve bulgular değerlendirilmiştir. Önemli bulgulardan biri, yatırımcıların hidro elektrik santral projelerindeki başlangıç adımlarının ne denli önemli olduğunu tam olarak fark edemediğidir. Yatırımların başlangıç aşamalarında gerekli olan saha incelemeleri ve mühendislik danışmanlıklarına yeterince yer verilmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Energy has been a very important value in the development of modern world. Nations that have been using the energy resources efficiently have successfully increased their welfare. It is often speculated that energy resources are the main factors of the global political debates. Energy resources have continuously been searched. Consequently, thermal, hydro, wind and solar energy are widely being harvested all around the world. Each of these has several advantages and disadvantages, but all have one point in common: mankind needs to use them, and every little piece (single watt) has become more and more valuable. Obviously, the value always comes with a price, which means an investment should be done. The main focus of this study is Hydro Power Plants (HPP?s). The objective is to analyze the lifecycle costing of these projects and investigate the challenges at the feasibility stage, which shapes the major part of the costs. In this respect, domestic and international practices in terms of feasibility reports have been investigated through an extensive literature survey. In order to further examine the differences, several interviews were performed with experts and a number of actual feasibility reports were reviewed. In addition, other international practices which have been available from the literature survey have been reviewed including many countries all over the world such as USA, Australia, Georgia, Albenia, Spain, etc. One of the main objectives of this thesis has been to compare the domestic and international practices to provide recommendations for Turkish Feasibility Reports (TFRs). To achieve the objectives of this thesis, several feasibility reports have been reviewed and these are presented as case studies. The shortcomings and the root causes of problems were searched, and the findings were evaluated. One of the key findings is that investors do not realize the importance of the initial steps of a HPP project. The necessary funding for site exploration and engineering consultancy works is not being allocated in the earlier stages of the project.