Comparative study of seismic performance of multistoried reinforced concrete buildings with different slab systems
Çok katlı betonarme binaların sismik performansının farklı döşeme sistemleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 659733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kirişsiz döşeme sistemi, örneğin inşa edilmesi kolay, ekonomik, daha büyük net yükseklik ve mimari yeniden modellemedeki esnekliği gibi çeşitli avantajları nedeniyle çok katlı binalar için yaygın olarak popüler hale geliyor. Kirişsiz döşeme yapılarının çeşitli avantajları olmasına rağmen, deprem yüklemesi altındaki performansları şüphelidir. Çok esnektirler ve depremin neden olduğu yanal yük altında büyük eğilme geçirirler ve genellikle kırılgan bir göçme modu olan ve yapıların sünekliğini azaltan noktasal kesme gerilmesi modunda başarısız olurlar. Bu araştırma hedefi, yapıların sismik performansını ve dayanıklılığını iyileştirmek için alternatif yapısal döşeme sistemlerini araştırmaktır. İki alternatif betonarme levha daha analiz edilir ve karşılaştırılır. Yükseklik ve titreşim süresine göre üç grup bina sınıflandırılır. Alçak binalar (6 katlı), orta katlı binalar (12 katlı) ve yüksek katlı binalar (18 katlı), üç farklı döşeme sistemi (Kirişsiz döşeme, Kirişli döşeme ve asmolen döşeme) analiz edilmektedir. Doğrusal dinamik spektrumu analizi ve doğrusal olmayan itme statik analizi, elastik sınırdaki mukavemet kapasitesini ve elastik sınırının ötesinde, elastik sonrası aralıktaki nihai mukavemetine kadar olan mukavemet kapasitesini tahmin etmek için sismik etkiler altındaki binaların davranışını tahmin etmek için kullanılır. Sismik davranışın değerlendirmesi, genel yapı davranışına, sismik performans seviyesine katlar arası maksimum kayma, çatı yer değiştirmeleri ve taban kaymalarına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Flat slab system is becoming widely popular for multistory buildings due to its several advantages, e.g., easy to construct, economical, larger clear height, and lesser building height, as well as for their flexibility in architectural remodeling. Though flat slab structures have several advantages, their performance under earthquake loading is doubtful. They are very flexible and undergo large deflection under lateral load induced by the earthquake and generally fail in punching shear mode, which is a brittle mode of failure and reduces the structures' ductility. This research goal is investigating alternative structural slab systems to improve seismic performance and durability of structures. Two more alternative reinforced concrete slabs are analyzed and compared. Three groups of buildings are classified according to the height and fundamental period of vibration. Low-rise buildings (6 stories), mid-rise buildings (12 stories), and high-rise buildings (18 stories) with three different slab systems (flat slab, solid slab, and waffle slab) are analyzed. Nonlinear pushover static analysis is used to predict the behavior of buildings under seismic effects to estimate the strength capacity beyond its elastic limit up to its ultimate strength in the post-elastic range. The method also predicts potential weak areas in the structure by keeping track of the sequence of damages of every member in the structure. The seismic response assessment is based on the global structure behavior, seismic performance level, maximum story drift, maximum displacement, numbers of plastic hinges occurred, and base shear.