Kablosuz mesh ağlarda yönlendirme algoritmalarının performans analizi
Performance analysis of routing algorithms in wireless mesh networks
  1. Tez No: 325639
  2. Yazar: SONGÜL TOZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Düşük gecikme, yüksek seviyeli iletişim için artan taleplerin olması; kablolu sistemler, 3G hücresel sistemler ve WLAN?lar karşısında Kablosuz Mesh Ağlar?ın (WMNs) alternatif bir çözüm olarak çıkmasına neden olmuştur. Kablosuz Mesh Ağlar, dinamik olarak kendi kendine organize olabilen, kendini iyileştirebilen böylelikle esnek entegrasyon sağlayan, hızlı kurulum, kolay bakım, düşük maliyet, yüksek ölçeklenebilirlik ve güvenli servis özelliklerine sahip yeni bir teknolojidir.Kablosuz mesh ağlar, mesh yönlendiriciler ve az hareketliliği olan ve kablosuz mesh ağların belkemiğini oluşturan mesh istemciler içermektedir. Ağ geçidi ve mesh yönlendiricilerdeki köprüleme fonksiyonları aracılığıyla internet, hücresel, IEEE 802.11, IEEE 802.15, IEEE 802.16, sensör ağlar gibi ağlarla entegrasyon sağlar. Meshistemciler sabit veya mobil olabilir, kendi aralarında ve mesh yönlendiricilerle mesh ağ oluşturabilirler.Kablosuz mesh ağlar, tasarsız ağlardaki, kablosuz yerel alan, kişisel alan ve metropolitan alan ağlarındaki kısıtlamaları çözmesi ve önemli ölçüde performanslarını arttırması beklenmektedir.Kablosuz mesh ağlar; kişisel, yerel, kampüs ve metropolitan alan uygulamaları için kablosuz servis hizmetleri sunmaktadır.Bu çalışmada kablosuz mesh ağlarda kullanılan yönlendirme algoritmaları incelenerek, AODV ve DSR yönlendirme algoritmalarının performans karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmayı iki bölüme ayırmak mümkündür. İlk bölümde kablosuz mesh ağlarla ilgili genel bilgiler verildikten sonra yönlendirme protokolleri ve metriklerinin anlatıldığı bölümler yer almaktadır.Çalışmanın ilk bölümde kablosuz mesh ağların tanımı yapılarak karakteristik özellikleri, mimarisi, zayıf ve güçlü tarafları, tasarımını zorlaştıran etkenler ve ağ uygulamaları anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümde kablosuz mesh ağların kullandığı yönlendirme protokolleri 3 ayrılmıştır. Bunlar proaktif, reaktif ve hibrit yönlendirme protokolleridir. Bu protokol çeşitlerindeki yönlendirme protokolleri incelenmiştir. Bu yönlendirme protokollerinin kullandığı metrikler detaylı olarak anlatılmıştır.En son bölümde yapılan çalışma ile ilgili bir değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Low-delay and presence of demand for high level communication have caused WMNs to be an alternative solution against to 3G cellular systems and WLANs. Wireless Mesh Networks are new Technology that is dynamically self-organized, self-heal thus allowing flexible integration, quick installation, easy care, low cost, high scalability and has reliable service features.Wireless Mesh Networks (WMNs) consist of mesh routers and mesh clients where mesh routers have minimal mobility and form the backbone of WMNs. The integration of WMNs with other networks such as the internet, cellular, IEEE 802.11, IEEE 802.15, IEEE 802.16, sensor networks, etc. can be accomplished through the gateway and bridging functions in the mesh routers. Mesh clients can be either stationary or mobile; can form a client mesh network among themselves and with mesh routers.WMNs are anticipated to resolve the limitations and significantly improve the performance of ad hoc networks, wireless local area networks (WLANs), wireless personal area networks (WPANs), and wireless metropolitan area networks (WMANs).Wireless mesh networks will deliver wireless services for a large variety of applications in personal, local, campus and metropolitan areas.In this research, the routing algorithms of AODV and DSR are compared through analyzing routing algorithms in wireless mesh network. It is possible to divide this research into two parts. In the first part, after general information about wireless mesh network is given, there are some parts of routing protocols and metrics are explained.In the first part of this research, it is explained characteristic features, base architecture, weak and strong sides, factors making difficult the design and application of network through describing the wireless mesh networks.In the second part, routing protocols used by wireless mesh network are divided into 3 parts. They are proactive, reactive and hybrid routing protocols. In this sort of protocols, routing protocols are analyzed. Metrics used in these routing protocols are explained in detail.In the last part, there is a assessment about this research