Gama ışını spektroskopisi için bir hibrid dedektör sisteminin kurulumu ve karakterizasyonu
Construction and characterisation of a hybrid detector system for gamma ray spectroscopy
- Tez No: 325643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP YALÇINKAYA, DR. IVAN KOJOUHAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son dönemde kullanılan bölümlendirilmiş HPGe dedektörleri, gama spektroskopisinin en güçlü araçlarından biridir. Bu HPGe dedektörleri, Doppler kaymasının düzeltilebilmesi için belirli pozisyon duyarlılığına, daha düşük arkaplana ve iz sürme yeteneğine sahiptir. Böylece yüksek verim ve duyarlılık elde edilir. Tüm bu özellikleri karşılayabilecek bir sistemin karmaşıklığından dolayı alternatif yollar araştırılmış ve hibrid dedektör sistemi fikri ortaya atılmıştır. Hibrid dedektör, pozisyona duyarlı bir detektör ve bölümlendirilmemiş bir HPGe dedektöründen meydana gelmiştir. Pozisyona duyarlı dedektör, düzlemsel bölümlendirilmiş başka bir küçük HPGe dedektörü ya da pozisyona duyarlı bir sintilasyon dedektörü olabilir. Kullanılan geniş hacimli HPGe dedektör ve dedektör sisteminde meydana gelen ilk etkileşim noktası bilgisi ile istenen yüksek verim ve duyarlılık, daha basit ve ince bir sistem kullanarak elde edilmiş olur. Günümüz HPGe dedektörlerine göre daha güvenilir ve daha az karmaşık olan bu hibrid dedektör sistemi, rölativistik Coulomb uyarılması, egzotik çekirdeklerin bozunum spektroskopisi gibi FAIR'de yapılması planlanan NUSTAR deneylerinde kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The segmented HPGe detectors recently used, the most powerful tool for gamma spectroscopy, must posses certain position sensitivity in order to enhance their own capability of Doppler shift correction, background reduction and eventually tracking, thus improving the efficiency and sensitivity. Due to the enormous complexity of such a system, the search for alternatives has lead to the idea of hibrid detector made of unsegmented HPGe detector and position sensitive detector together. Position sensitive detector can be either another small and planar segmented HPGe detector or position sensitive scintillation detector. Thus, required high efficiency and sensibility is obtained using large volume HPGe and knowledge of first interaction at the detector system and at the same time being simple and slim. This hybrid detector system, which is more reliable and less complex than today's detectors will be used for a variety of experiments, ie relativistic Coulomb excitation, decay spectroscopy of exotic nuclei, aimed at FAIR experiments NUSTAR.