Ek trafik işaretleme uygulamalarının sürücüler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of additional traffic sign applications on drivers
  1. Tez No: 325644
  2. Yazar: HASAN KAHRAMAN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da seçilen ve izlenen bir dönel kavşakta sürücülerin davranışları ve kavşağı kullanış şekilleri incelenmiş olup, çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, dönel kavşaklar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Dönel kavşağın tanımı ve modern dönel kavşaklar hakkında bilgi verilerek bu geometrik yapıların avantajları ve dezavantajlarından bahsedilmiştir.Daha sonra dönel kavşaklardaki kapasite hesabı hakkında detaylı bilgiler ve hesaplama yöntemleri verilmiştir. Çalışmada incelenecek dönel kavşak hakkında genel bilgiler verildikten sonra, kavşağın çalışmada dikkate alınma nedeni açıklanmıştır. Kamera marifetiyle sabah 08:30-09:30, öğlen 12:00-13:00, akşam ise 17:00-18:00 saatleri arasında yapılan çekimlerde kavşağı kullanan araç sayısı belirlenmiş ve bu iki kavşağın kapasiteleri Amerika Kapasite Analiz Yöntemi (Kritik Şerit Yöntemi) ve Alman Kapasite Analiz Yöntemine göre hesaplanmıştır.İkinci bölümde dikkate alınan dönel kavşaktaki mevcut durum, yatay ve düşey trafik işaretlemeler ve kural ihlali yapan sürücüler bakımından incelenmiştir. Daha sonra standartlar dışında yapılan ek yatay ve düşey trafik işaretlemelerinin sürücüler üzerindeki etkisinin tespit edilmesine çalışılmıştır.Yapılan ek trafik işaretlemelerinin sürücüler üzerinde etkisi farklı günlerde aynı saatlerde yapılan kamera çekimler ile gözlemlenmiştir. Söz konusu çekimlerden hız değişimleri, kural ihlallerindeki değişimler ve mevcut kapasitedeki değişimler incelenmiştir.Ayrıca öncesi ve sonrası çekimler karşılaştırılarak, sembollerle yapılan yatay ve düşey trafik işaretlemelerine mi yoksa ?YOLVER?, ?YAVAŞ? gibi yatay trafik işaretlemeleri ile ?GEÇİŞ ÖNCELİKLERİNE UYUNUZ?, ?KAVŞAKTAKİ ARACA YOLVER? gibi reflektif panellere yazılı düşey trafik işaretlemelerine mi riayet ettikleri veyahut bu uygulamaların sürücüler üzerindeki muhtemel farklı etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır.Son bölümde ise, kural ihlallerindeki değişimler (azalma ve artmalar), kapasitedeki değişimler, hızlardaki değişimlerde elde edilen sonuçlar ve yapılan çalışma ile ilgili değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
On this project, one of the roundabouts in İstanbul was chosen to observe drivers and their behaviours. It is possible to divide this observe into three parts;At first, there is a general information about roundabouts and modern ones which are used in traffic as a geometric object and also pros and cons of them are mentioned.Following, detailed information and calculation techniques about the capacity of these roundabouts are mentioned. Explanation about why this roundabout has been located is given after giving some information about the one that has been set.The number of cars which are on the roundabouts have been determined by camera between 08:30-09:30 in the morning,12:00-13:00 at noon,17:00-18:00 in the evening and have been calculated according to American Method of Capacity Analysis and German Method of Capacity Analysis.Secondly, present condition of this roundabout is presented according to horizontal and vertical traffic signs and drivers who broke the traffic rules. Then, the effects of nonstandart horizontal and vertical traffic signs on drivers have been determined and observed again by camera. While recording, changes have been determined and calculated by observing the speed of drivers which is different from the one before and their potentiality of breaking the traffic rules.Moreover, thanks to comparing the time before recording and the time after, the differences have been determined whether drivers obey the symbolized horizontal and vertical traffic signs or the reflective ones such as ?YOLVER?,?YAVAŞ?,?GEÇİŞ ÖNCELİKLERİNE UYUNUZ? and ?KAVŞAKTAKİ ARACA YOLVER?.Finally, there is an assesment about the outcomes of the traffic brakings changes, capacity changes, velocity changes, and the work that has been determined.