Demiryolu ulaşım sistemlerinde makas otomasyonu
Switch automation in railway transportation systems
- Tez No: 325645
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KOCAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Demiryolu ulaşım sistemlerin temel yapı taşlarından biri olan ve trenlerin sağa veya sola manevra yapmalarını sağlayan makaslar, raylar üzerindeki seyahatin daha güvenli ve hızlı yapılabilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Trenlerin güvenli ve hızlı bir şekilde seyahat edebilmelerinde önemli bir faktör olan bu düzeneklerin üretilmeleri ve sisteme monte edilmeleri kadar kontrollerinin yapılması da büyük bir öneme sahiptir. Önceleri elle kontrol edilen makaslar günümüzde artık otomatik olarak uzaktan kontrol edilmektedirler.Raylı sistemler gibi davranışları kendi içinde işlemekte olan ayrık olaylarla belirlenen sistemler ayrık olay sistemleri olarak adlandırılır. Grafiksel ve matematiksel bir araç olarak Petri ağları ayrık olaylar sistemlerinin modellemesinde, analizinde, dizaynında ve kontrolünde günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Petri ağı ile modellenen bir sisteme ait modelinin PLC Ladder diyagramı programlama diline kolay bir şekilde döüştürülebilmesi bu yöntemi daha da cazip hale getirmektedir.Bu çalışmada model olarak köşk istasyonu seçilmiş ve istasyonda bulunan dört makasın uzaktan kontrolü gerçekleştirilmiştir. Bunun için öncelikle sistemde bulunan herbir bileşenin ayrı ayrı Petri ağı modeli çıkartılmış ve daha sonra bunlar birleştirilerek sistemin Petri ağı modeli oluşturulmuştur. Son olarak da oluşturulan model Phoenix Contact PLC' si kullanılarak Ladder diyagramına dönştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Switches which are one of the most significant component in railway systems and allow trains to maneuver to the right or left play a major role so that trains travel safer and faster on the track. It is very important to control these mechanisms which are an important factor as much as they are manufactured and installed. Previously, points were controlled manually. But now they are remote controlled automatically.Systems which are determined their behaviour with discrete events like railway systems are referred to as Discrete Event Systems. Petri nets as graphical and mathematical tool are used commnly in modelling, design and analysis of Discrete Event Systems. Besides, it is very easy to convert the Petri net model to the PLC Ladder diagram. For that reason this method become more attractive.In this study, Köşk station were selected as model and remote control of four switches which were mounted in this station were implemented. Firstly each component in the system were modeled by using Petri nets separately and then system model was created by combining these models. Finally these models were converted to PLC ladder diagram by using Phoenix Contact PLC.