PNF stretching ve dinamik stretching tekniklerinin hareket genişliklerindeki artışı ile reaksiyon, hareket ve tepki zamanlarına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 32566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, yaşlan 17-19 ( x = 17.88±0.84 ) arasında olan 50 erkek sporcuda PNF stretching ve dinamik stretching tekniklerinin akut eklem hareket genişlikleri ile reaksiyon, hareket ve tepki zamanlarına etkileri araştırıldı. Ölçümler ; a) Isınma öncesi b) PNF stretching sonrası c) Dinamik stretching sonrası yapıldı. PNF stretching ve dinamik stretching tekniklerindeki akut eklem hareket genişlikleri ile reaksiyon, hareket ve tepki zamanlarının, ısınma öncesi ölçümlerle karşılaştırıldığında önemli farklılıklar bulundu ( p < 0.05 ). Akut eklem hareket genişliği artışında, PNF stretching tekniğinin dinamik stretching tekniğinden daha etkili olduğu saptandı ( p < 0.05 ). PNF stretching ve dinamik stretching sonrası reaksiyon zamanı ve hareket zamanında önemli bir farklılık bulunamadı ( p > 0.05 ). Bununla birlikte dinamik stretching sonrası tepki zamanının daha kısa olduğu saptandı (p < 0.05 ).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of PNF stretching and dynamic stretching techniques were studied on acute joint range of motion and reaction time, movement time, response time of 50 athletes who were between the ages of 17-19 (x = 17.88±0.84 ) years. The measurements were made ; a) Before warm-up. b) After PNF stretching application. c) After dynamic stretching application. It was found that PNF stretching and dynamic stretching techniques showed significant improvement in acute joint range of motion and reaction time, movement time, response time compared with before warm-up measurements (p < 0.05 ). It was concluded that the PNF stretching technique was more effective then the dynamic stretching technique for increasing acute joint range of motion (p 0.05 ). However, it was found that response time was shorter in dynamic stretching technique compare to PNF technique.