Satın alma sürecinde tedarikçi seçimi ve yönetimi üzerine mobilya endüstrisinde bir uygulama
Supplier selection and management during purchasing process: a case of furniture industry
  1. Tez No: 325681
  2. Yazar: EZGİ AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzün yoğun rekabet ortamında, işletmelerin bulundukları sektörde yüksek performans göstermeleri sadece kendi çabalarına bağlı değildir. Tedarik zincirindeki her bir üyenin performansı işletmenin başarısını doğrudan etkilemektedir. Tüm üyeler gözönünde bulundurulduğunda, zincirin en önemli halkasını tedarikçiler oluşturmaktadır.Tedarik Zinciri Yönetimi'nin bir alt süreci olan satın almanın en önemli fonksiyonlarından birisi tedarikçi seçimidir. Tedarikçi seçimi, birbiriyle çelişen, nitel ve nicel bir çok ölçüte bağlı olduğundan, problemin çözümünde çok ölçütlü karar verme yöntemlerinin kullanılması, karar vericilerin işlerinin kolaylaşmasını sağlamaktadır.Ana hedefin belirlenen ölçütler bazında ``en uygun tedarikçi seçimi'' olduğu bu çalışmada, çok ölçütlü karar verme tekniklerinden AHS, Electre ve Topsis yöntemleri kullanılmıştır. AHS yönteminin çözümünde Expert Choice 2000 paket programından, Electre ve Topsis yöntemlerinin çözümünde ise Excel tabloları ve formüllerinden faydalanılmıştır. Uygulama Tekirdağ'da faaliyet gösteren Koleksiyon Mobilya'da yapılmıştır. İşletme maliyetlerini en çok etkileyen ürün grubu seçilerek, satın alma ve üretim planlama departmanlarında çalışan yöneticiler ile bu gruba ait 4 ana ve 19 alt ölçüt belirlenmiştir. Bu ölçütler ile 5 alternatif tedarikçi adayı değerlendirilmiştir.AHS, Electre ve Topsis yöntemlerine ait bulgular karşılaştırıldığında B tedarikçisi AHS ve Topsis yöntemlerinde ilk sırada, Electre yönteminde ise ikinci sırada yer almıştır. Bu nedenle uygulama sonucunda işletme için en uygun tedarikçi B olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s highly competitive environment, performance of the firms in the relative sector is not only depend on their own efforts. The performance of the each supply chain members affects directly the performance of the firms. When considering all the members, suppliers constitute the most important link in the chain.One of the most important function of purchasing which is a sub-process of Supply Chain Management, is selecting its suppliers. Using the multi-criteria decision methods to solve the problems provides decision-maker?s works easier since supplier selection depends on lots of qualitative and quantitative factors which conflict with themselves.Since the main objective of this study was the ``selection of the most suitable supplier?? on the basis of main objective criterias, the multi-criteria decision tecniques such as AHP, Electre and Topsis were used. Expert Choice 2000 package program was used for the solution of AHP method while Excel spreadsheets and related formulas were used to solve the Electre and Topsis methods. Application was done in Koleksiyon Furniture in Tekirdağ. Product group which hightly effects the operating costs was chosen, and managers at the purchase and production planning departments and 4 main criteria and 19 sub-criteria of this product group were determined. These criterias evaluated for 5 alternative supplier candidates.The results of AHP, Electre ve Topsis methods showed that supplier ?B? is the first one in AHP and Topsis methods however it becomes as a second in Electre method. For this reason, the supplier ?B? is evaluated the most suitable supplier for the firm in the study.