Yeni bir antibiyotik olan HEAA'nın ENTEROCOCCUS -faecalis v-583 bakteri biyofilmleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of a new antibiotic HEAA on ENTEROCOCCUS -faecalis v-583 bacterial biofilms
  1. Tez No: 325682
  2. Yazar: GÜLŞAH UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBEN KİLİSLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Kimya Mühendisliği, Biochemistry, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yeni bir antibiyotik olan HEAA maddesinin, antibakteriyel özelliğinin olup olmadığı, Enterococcus faecalis biyofilm tabakaları üzerinde çalışılmış ve bu etki Ampicillin antibiyotiği ile kıyaslanmıştır. 7.87 eV lazer desorpsiyon postiyonizasyon kütle spektrometresi (LDPI-MS) ve matriks yardımlı lazer desorpsiyon/iyonlaştırma kütle spektrometresi (MALDI-MS) analiz yöntemleri kullanarak HEAA maddesi ve fragmanları tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The antibacterial effect of HEAA which is a new antibiotic was examined on Enterococcus-faecalis biofilms. Then, the results of both antibiotics of HEAA and Ampicillin are compared. HEAA and its fragments have been identified by 7.87 eV laser desorption postionization mass spectrometry (LDPI-MS) and matrix-assisted laser desorption ionization mass spectrometry (MALDI-MS).