The effects of oxidizers on the diameters of the carbon nanotubes grown by chemical vapor deposition method
Kimyasal buhar biriktirme yöntemi ile büyütülen karbon nanotüplerin çaplarına oksitleyicilerin etkileri
- Tez No: 325695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SELAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, Fe/Al2O3/SiO/Si ince film kataliz üzerine, zayıf oksitleyici (CO2) varlığında etilen dekompozisyonu termal kimyasal buhar biriktirme (CVD) tekniği ile kaliteli ve düşük çaplı karbon (C) nanotüp (NT) sentezlenmesine odaklandı. Ayrıca, oksitleyicinin önişlem ve CNT büyütmesi üzerindeki önemi ve işlevsel özellikleri belirlendi.İlk olarak, CNT büyümesinde CO2 gazının etkisinin araştırılması için farklı büyütme koşullarında çalışıldı. Önişlem süresi, önişlem ve büyütme süresi boyunca gönderilen CO2 gaz akış oranları ve büyütme sıcaklığı çalışılan ana parametrelerdir. Deneyler boyunca önişlem ve büyütme süresi 15 dakika olarak seçilmekle birlikte, CO2 gazı bu süre içinde gaz akış oranları sırasıyla 8:2, 10:2, 10:8 ve 10:10 sccm olarak önişlem süresi boyunca 5 ve 10 dakikalık sürelerle sisteme gönderildi. Diğer bir parametre olan sıcaklık ise 750 oC, 760 oC ve 770 oC değerlerinde çalışıldı.İkinci olarak, 15 dakika seçilen önişlem süresince 8: 2, 10: 2, 10: 8 ve 10: 10 sccm oranlarında gönderilen CO2 gazının kataliz parçacıklarının yoğunlukları ve yükseklikleri üzerindeki etkileri araştırıldı.Son olarak, bahsedilen parametreler kullanılarak yapılan deneyler sonucunda elde edilen kataliz ve CNT'ler sırasıyla AFM, EDX, SEM, STEM ve Raman Spektroskopi gibi çeşitli karakterizasyon teknikleriyle analiz edildi. CO2 gazının optimal miktarı ve gönderme süresi ile önişlem ve büyütme evrelerindeki oranı belirlendi. Elde edilen kataliz parçacıkları ve daha önce bunlar üzerlerine büyütülen CNT'ler arasındaki ilişki değerlendirildi. Önişlem ve büyütme işlemlerinde uygun miktarda kullanılan CO2 gazının kataliz büyüklüğü ve CNT çap dağılımlarını olumlu etkilediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis was focused on growing high quality and small-diameter carbon (C) nanotube (NT) on Fe/Al2O3/SiO2/Si thin film catalyst by ethylene decomposition thermal chemical vapor deposition (CVD) method in the presence of a weak oxidizer (CO2). Moreover, the importance and functional properties of the oxidizer in pretreatment and CNT growth were determined.At first, it was worked in different growth conditions to examine the effects of CO2 in CNT growth. The main parameters were pretreatment time, CO2 gas flow rates during pretreatment and growth, growth temperature. Pretreatment and growth times were kept at 15 min. each and CO2 introduced 5 and 10 min. during pretreatment stage prior to the CNT growth with the flow rates 8:2, 10:2, 10:8 and 10:10 sccm, respectively. Additionally, three different growth temperatures; 750 oC, 760 oC and 770 oC were studied.Secondly, pretreatment time was kept at 15 min. The effects of CO2, which was sent in the system at 8:2, 10:2, 10:8 and 10:10 sccm ratios, on density and height of the catalyst particles were investigated.At last, all catalyst particles and CNTs obtained from the experiments were analyzed by several characterization techniques such as AFM, EDX, SEM, STEM and Raman Spectroscopy, respectively. The optimal values of amount and introduction time of CO2, the ratio of CO2 in growth to that in pretreatment were identified. Moreover, the relation between currently obtained catalyst particles and previously being grown CNTs on them were determined. It was observed that using the appropriate amount of CO2 in pretreatment and growth process positively affected the catalyst sizes and CNT diameter distributions.