The role of tradition and everyday life in Scandinavian modern design
Modern İskandinav tasarımlarında geleneğin ve gündelik yaşamın etkileri
  1. Tez No: 325694
  2. Yazar: MELİS ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. NİLÜFER TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Modernleşme hareketinden beslenen modern tasarım, bir yandan geleneği, geçmişi ve kültürel kimliği reddederken diğer yandan işlevselliği ve yalınlığı vurgulamıştır. Doğaya ve gündelik hayata olan mesafeli duruşundan dolayı, Modern tasarım her zaman eleştirilmiştir. Hatta Modern tasarım her zaman endüstriyel üretim süreçlerinin tipik yabancılaşmış bir ürünü olarak düşünülmüştür. Ancak İskandinav ülkeleri, işlevselliği kucaklayan bir tasarım anlayışına sahip oldukları gibi, bu anlayışa kendi kültürel kimliklerini, geleneksel yaşam biçimlerini ve hatta geleneksel motiflerini bile aktarmayı başarabilmişlerdir. Bu özellikleri ile, İskandinav tasarımları tüm modern batı tasarımlarından ayırt edilmişlerdir. Ayrıca İskandinav tasarımları çevresel koşullar ve gündelik yaşama biçimleri ile şekillenerek kullanıcısına rahatlık ve kolaylık sağlamaktadır. Doğal kaynakların zenginliğini gündelik yaşamları ve tasarım kültürleri ile bütünleştirmişlerdir. Cam, seramik, doğal ahşap ve kumaş en temel ham maddeleri olup, kendi tasarım anlayışlarının oluşmasında önemli role sahiptir. Sert doğa koşullarında sıcak bir ortam yaratabilmek için, doğa renk şemaları ve desen örüntüleri ile ilham kaynağı olmuştur.Bu çalışma, İskandinav ülkelerinin kendi tasarım dillerini oluşturma yöntemlerini inceler. Modern tasarım anlayışlarını gelenekleriyle yorumlamalarına, aynı zamanda tasarımlarının çevresel koşullar, gündelik hayat tarzları ve doğa ile bir ilişki içerisinde şekillendiğine odaklanır. Doğanın tasarım dili ve tasarımın kendisi ile, duyular ve renkler eşliğinde çeşitlendiğini araştırır. Tipik bir İskandinav ülkesi olarak, İsveç çalışma alanı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within Modernization, Modern design always rejected tradition and past and also focused on austerity and functionality. Modern design has always been criticized for being separated from nature and everyday life. Modern design has always been considered as being an alienated product of industrial production mode. However, Scandinavian design, Northern Europe design approach, has been distinguished in integrating their tradition and cultural identity into their design perspective which also embraces functionality. Additionally, Scandinavian design has been shaped as an integral part of their everyday life styles along with environmental factors. Their approach has been improved or influenced by the farm workers and fishermen who produced their own furniture using materials such as wood from the forest especially pine and spruce. They used cotton, linen, wool, sheepskin and furs for domestic textiles. They used palettes as light and pallid in contrast to the Mediterranean countries. They used vivid patterns inspired by the nature to create comfortable and warm atmosphere. Thus, the result was differentiated in Modern design in its own broadest definition.This study argues that Scandinavian modern design created its own style. It focuses on integrating its tradition into modern notion, and also relates it with the environmental factors, everyday life styles and nature. The study searches Scandinavian design which refers to the nature and embodies the nature as design along with emotions and colors. Sweden is chosen for the case study as a representative Scandinavian country.