Physiological and biochemical characterization of drought tolerance in chickpea
Nohutta kuraklık toleransının fizyolojik ve biyokimyasal karakterizasyonu
- Tez No: 325696
- Danışmanlar: PROF. DR. ANNE FRARY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyokimya, Genetik, Science and Technology, Biochemistry, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Nohut, Türkiye için büyük bir ekonomik öneme sahiptir ve ülkemizde nohut verimini etkileyen en büyük faktör kuraklık stresidir. Bu yüzden nohutun kuraklığa tolerans mekanizmasının da rol oynayan fiziksel (bağıl nem oranı, gerçek su miktarı, yaş ve kuru ağırlık) ve biyokimyasal (malondialdehit miktarı, toplam protein miktarı, antioksidant enzimlerin aktivasyonu ve bitki hormonlarının miktarları) parametreleri belirlemek için çeşitli analizler yaptık. Bu analizler sonucunda araştırdığımız parametrelerin nohutun kuraklığa karşı tolerans mekanizmasında önemli bir rol oynadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The chickpea is an important economical crop for Turkey. Its productivity is especially affected by drought stress in Turkey. For this reason, to understand the chickpea drought tolerans mechanism, we analyzed physiological (relative and real water content, fresh and dry weight) and biochemical (molondialdehyde and total protein contents, antioxidant ezymes activities and plant hormones content)parameters to determine their roles in the chickpea drought tolerans mechanism. Our results indicated that these parameters play significant roles in drought tolerans of chickpea.