Preparation and characterization of microbubbles for ultrasound imaging
Ultrason görüntülemede kullanılan mikroköpükçüklerin hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 325703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ÖZDEMİR, PROF. DR. SALİH OKUR, YRD. DOÇ. DR. SEVGİ KILIÇ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hastalık teşhisi için yapılan klinik çalışmalarda ultrason oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir fakat birçok dokunun tumor ile benzer akustik özelliklere sahip olması nedeni ile ultrason, hastalık teşhisinde yeterli görülmemektedir. Ultrason görüntüleme sırasında sistematik dolaşıma katılan microköpükçükler çevrelediği dokularda yarattığı kontrasttan dolayı ultrason görüntü kalitesini arttıran ajanlar olarak bilinmektedir. Ne yazıkki, fosfolipid ve emülsifiyerden üretilen günümüz mikroköpükçükleri ultrason görüntülemede yeterli stabiliteye sahip değillerdir. Bu çalışmada, stabil, hedeflenebilir mikroköpükçüklerin üretilmesi amaçlanmış ve bunların meme kanseri hücre hattına yapışmaları incelenmiştir. Bu çalışmadan çıkan sonuçlar mikroköpükçük zar yapısındaki PEG40St bileşeninin %50mol olduğu durumun en yüksek mikroköpükçük verimini ve stabilitesini sağladığını ifade etmektedir. Buna ek olarak, lipo-polimer yapıdaki emülsifiyerin PEG emülsifiyerin aksine mikroköpükçük stabilitesini düşürdüğü görülmüştür. İkincil kuvvetlerle bağ yapma yeteneğinde olan bir fosfolipidin mikroköpükçük zar yapısına eklenmesi, fosfolipidin baş grubuna bağlı olarak, stabiliteyi ve mikroköpükçük boyutunu olumlu yönde etkilemiştir. Mikroköpükçük içerisinde suda oldukça az çözünürlüğe sahip olan gaz kullanımı günümüzde üretilen mikroköpüklerin aksine yeni tasarlanan mikroköpükçüklerin stabilitesine etki sağlamamıştır. Bu sonuç sayesinde yeni tasarlanan mikroköpükçüklerin zar yapısının sıkı paketlenerek gaz difüzyonunu en alt seviyeye indirdiği veya engellediği öngörüsüne ulaşılabilir. Buna ek olarak bu çalışmada geliştirilen mikroköpük çeşitlerinin hücrelere bağlanma kabiliyeti daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ultrasound is widely used in clinical settings for diagnosis of diseases. However, the image quality in some cases is not at desirable level because most of the tissues have similar acoustic properties to many tumors. Microbubbles administired to the systemic circulation during imaging are known to increase the quality, creating contrast with respect to the surrounding tissues. Unfortunately, current formulations of microbubbles composed of phospholipid (mainly PC) and emulsifier have been found to be unstable for ultrasound imaging. In this study, it was aimed to engineer the shell structure of microbubbles to develop more stable, targetable microbubbles and investigate their adhesion characteristics to breast cancer cells as a model system. Our results indicated that increasing content of PEG40 St in the formulation resulted in microbubbles with higher yield and stability, being optimum at 50 mole %. Incorporation of lipopolymers as emulsifier instead of PEG40St in the formulation influenced stability adversely. Addition of a phospholipid capable of secondary interactions to the formulation had improved stability and size of the microbbubles, depending on the content and type of head group of the phospholipid. Usage of less water-soluble gas in the core of new microbubbles did not have further effect on the stability, as observed with the microbubbles of the current formulation. This result may suggest that the new microbubbles? shell is densely packed such that gas diffusion is enormously minimized/inhibited. Moreover, selected formulations developed in this study provided much more adhesion than the current formulation to the cell of interest.