In vitro evaluation of comb-type poly(Ethylene Glycol)-cell interactions and comparison with linear poly(Ethylene Glycol)
Tarak tipi poli(Etilen Glikol)-hücre etkileşimlerinin in vitro değerlendirilmesi ve lineer poli(Etilen Glikol) ile karşılaştırılması
- Tez No: 325704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLGA BULMUŞ, DOÇ. DR. YUSUF BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, eşdeğer moleküler ağırlığa sahip tarak-tipi PEG (MA= 10 700 ve MA=20 200 g/mol, p(PEG-A) 10K ve p(PEG-A) 20K, sırasıyla) ve lineer PEG'in (MA= 10 000 ve MA=20 000 g/mol, PEG 10K ve PEG 20K, sırasıyla) fizikokimyasal karakteristliklerinin ve in vitro hücre etkileşimlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Dört farklı polimerin, in vitro sitotoksisite, hücre alımı, hücre-içi dağılım profilleri ve hücre döngüsüne etkileri insan akciğer adenokarsinom epitel hücrelerinde (A549) incelendi.Dinamik ışık saçılımı (DLS) analizleri, tarak-tipi polimerin hidrodinamik çaplarının (4.5±0.3 nm - 5.9±0.3 nm) lineer PEG'e göre (5.6±0.5 nm - 7.8 ±0.2 nm)suda ve fosfat tampon çözeltisinde daha küçük olduğunu gösterdi. Hücre kültür ortamında, RPMI 1640 ve 10% FBS içeren RPMI 1640, p(PEG-A) 10K and 20K'nın hidrodinamik çapları 44.4±1.8 nm ve 58±5.3 nm iken, PEG 10K and 20K'nın 54.5±4.7 nm ve 63.5±2 nm'dir. AFM analizleri, PEG 10K supramoleküler lineer form yapısındayken, p(PEG-A) 10K'nın küresel yapıda olduğunu göstermiştir.Polimerler, A549 hücrelerinde önemli derecede sitotoksik etki göstermemiştir. Hücre alımı çalışmaları, A549 hücrelerine p(PEG-A) 10K'nın diğer polimerlere göre önemli derecede fazla alındığını göstermiştir. Tüm polimerler A549 hücreleri tarafından aktif taşıma ile alınmıştır. Hücre alımı, artan polimer konsantrasyonuyla artmıştır. A549 hücrelerinin hücre döngüsüne, polimerlerin etkisi gözlenmemiştir. Polimerler, A549 hücrelerinin lizozomlarında lokalize olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate physicochemical characteristics and in vitro cell interactions of comb-type poly(ethylene glycol) (Mn= 10 700 and Mn= 20 200 g/mol, p(PEG-A) 10K and p(PEG-A) 20K, respectively) in comparison with linear poly(ethylene glycol) (Mn= 10 000 and Mn= 20 000 g/mol, PEG 10K and PEG 20K, respectively) of equivalent molecular weight. In vitro cytotoxicity, cell uptake and intracellular distribution profile of comb-type and linear polymers were investigated using human lung adenocarcinoma epithelial cells (A549).The dynamic light scattering (DLS) analysis showed that the comb-type polymers had smaller hydrodynamic diameters (Dh) (4.5±0.3 nm - 5.9±0.3 nm) than linear PEGs (5.6±0.5 nm - 7.8 ±0.2 nm) in water and phosphate buffer solution at pH 7.4. While the Dh of p(PEG-A) 10K and 20K in RPMI 1640 and RPMI 1640 containing 10% FBS ranged between 44.4±1.8 nm and 58±5.3 nm, the Dh of PEG 10K and 20K in the same media were between 54.5±4.7 nm and 63.5±2 nm. According to the AFM analysis, PEG 10K forms supramolecular linear structures whereas p(PEG-A) 10K forms spherical structures.None of the polymers caused significant cytotoxic effect on A549 cells under the conditions tested via a cell viability assay. Cell uptake studies via flow cytometry showed that the uptake of p(PEG-A) 10K by A549 cells was significantly higher than the other polymers tested. All polymers were internalized by A549 cells via an active transport mechanism. The uptake increased with increasing polymer concentrations. None of the polymers affected the cell cycle of A549 cells under the conditions tested. Both the comb-type and linear PEGs were found to localize in the lysosomes of A549 cells.