Co2 konsantrasyonu ve sıcaklığın İsochrysis galbana'nın büyüme hızı ve yağ miktarı üzerinde etkisi.
Effect of co2 concentration and temperature on the growth rate and lipid content of İsochrysis galbana
  1. Tez No: 325729
  2. Yazar: SABRETTİN UMDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞEKER, DOÇ. DR. FİGEN TOKATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, farklı CO2 seviyelerinde ve farklı ortam sıcaklıklarında Isochrysis galbana mikroalginin biyokütle büyümesi ve yağ üretimi incelenmiştir. Alg üretimi on litrelik, üzeri açık, havalandırmalı biyoreaktörlerde gerçekleştirilmiş, hücre büyümesini gözlemlemek için günlük örnekleme yapılmıştır. Fermantasyonun sonunda, kuru kütle, yağ miktarı ve yağ asitlerinin içerikleri saptanmıştır. Algler 15, 22.5 ve 30 °C sıcaklıklarda ve havalandırma için hacimce 5, 10 ve %15 içeren CO2 hava ile büyütülmüştür.Isochrysis galbana nın 15 °C sıcaklıkta serbest yağ asidi üretiminin ağırlıklı olarak doymamış serbest yağ asitleri (tekli ve çoklu doymamış) olduğu . ve doymuş yağ asidi miktarının artan CO2 seviyesi ile çoğaldığı gözlemlenmiştir. Doymuş yağ asidi miktarı 22.5 ve 30 °C ortam sıcaklıklarında gerçekleştirilen üretimlerde artmıştır. Pentadecanoik Asit (C15:0), Pentadecanoik Acid (C15:0), Palmitik Asit (C16:0), Linolenik Asit (C18:3), Oleik Asit (C18:1) ağırlıklı olarak gözlenen yağ asitleridir.15 °C ortam sıcaklığı, Isochrysis galbana türünün büyümesi için düşük bir sıcaklıktır. Fakat sadece bu sıcaklık değerinde doymamış yağ asidi üretimi en yüksek seviyededir. En düşük büyüme oranı 30 °C deneylerde gözlemlenmiştir.Tepki yüzey metodunda kullanılan merkezi birleşik tasarımın sonucu olarak, ortam sıcaklığının doymuş ve doymamış yağ asitlerinin üretiminde en büyük etkiye sahip olduğu görülmüştür. Karbondioksitin ise yağ asidi üretiminde doğrusal etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The lipid production and biomass growth of microalgae Isochrysis galbana was investigated under the effects of different medium temperature and carbon dioxide levels. Algae production was studied in ten-liter, open-air, aerated bioreactors and sampling was done daily to monitor the cell growth. At the end of each fermentation, the dry mass, lipid amount and fatty acid profiles were determined. The algae were grown according to designed experiments (central composite design (CCD)) at 15, 22.5 and 30 °C medium and aerated with air containing 5, 10 and 15% v/v CO2. It was observed that in 15 °C experiments, the fatty acid profile was formed mainly by unsaturated fatty acid (both mono and poly unsaturated) and the amount of saturated fatty acids increased by increased CO2 levels. The saturated fatty acid content increased with increasing growth temperature. Dominantly observed fatty acids are Pentadecanoic Acid (C15:0), Pentadecanoic Acid (C15:0), Palmitic Acid (C16:0), Linolenic Acid (C18:3), Oleic Acid (C18:1). In the algal productions performed at 22.5 °C and 30 °C medium conditions, the fatty acid content was mainly formed by saturated fatty acids. However, the amount of lipid produced increased with increasing temperatures. The highest cell growth was seen at 15 °C experiments. The lowest growth rate was observed at 30° C experiments.It was observed that the medium temperature had the largest effect for the production of saturated and unsaturated fatty acids. The carbon dioxide was found effective linearly on the fatty acid production.