Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsünde rüzgâr enerjisi verimliliğinin izlenmesi ve elektrik üretim potansiyelinin araştırılması
Wind energy efficiency in university campus of Kahramanmaraş Sütçü İmam Avşar investigation of monitoring and electricity production potential
- Tez No: 325730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Rüzgâr hava akımıdır. Meteorolojide ise hareket eden havadır. ?lk insanlar rüzgârın kaynağının nedenin bilmemekle beraber, onu kullanmı?lardır. Dünyamızın sahip olduğu yenilenebilir enerji potansiyeli yeryüzündeki ülkelerin enerji ihtiyaçlarının önemli bir kısmını kar?ılayacak kapasitededir. Örneğin, günlük Rüzgâr enerjisi miktarı 53 TWh/yıl?dır. Günümüzde rüzgâr enerjisi yeterli miktarda üretilmemektedir. Rüzgârenerjisinin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Rüzgâr enerjisinden elektrik enerjisi üretimi ise, Danimarka'da ba?lamı?tır. Bu çalı?mada; rüzgâr enerjisi potansiyeli izlenmesi ve rüzgâr enerjisinden elektrik enerjisi üretim imkânları ara?tırılmı?tır. Bu amaçla; Sütçü ?mam Üniversitesi bölgesinde kurulan rüzgâr ölçüm istasyonunda 40 m ve 10 m'de yapılan ölçümlerden elde edilen veriler değerlendirilerek, bölgenin rüzgar enerjisi potansiyeli belirlenmi?tir. Bu amaçla Kahramanmara? Sütçü ?mam Üniversitesi ana kampus içerisinde bir rüzgâr ölçüm direği ve gerekli ölçüm cihazları yerle?tirilmi?tir. Ekim-2010 ve Nisan-2012 tarihleri arasında bölgeye ili?kin rüzgâr değerleri ölçülmü? ve kaydedilmi?tir. Elde edilen veriler Rüzgâr Atlası Analizi ve Uygulaması (WAsP) programı ile analiz edilmi?tir
Özet (Çeviri)
Wind is general airflow. In meteorology that is moving air. The first reason people did not know the source of the wind, they have preferred use it.Earth's renewable energy potential of the earth is an important part of the countries' capacity to meet their energy needs. For example, the amount of wind energy per day 53 TWh year. Today, wind energy is not produced enough. The use of wind power is increasing day by day. The production of electrical energy from wind power, Denmark has started. In this study, statistical analysis of wind energy potential and possibility of producing electricity from the wind have been investigated. For this reason, wind energy potential of University of Sütçü ?mam region has been predicted by making measurements at 10 and 40 meters of a wind station. In the statistical analysis of wind potential, Weibull distribution has been employed. This purpose in Kahramanmaras Sutcu Imam University main campus is located in a wind measuring mast and the necessary measuring devices. Between October 2010 and April-2012 wind values were measured and recorded for the region. The data obtained from Wind Atlas Analysis and Application (WAsP) were analyzed with the program.