Dördüncü Nesil Haberleşme Sistemlerinin (Wimax) Diğer Haberleşme Sistemleri İle Kıyaslanması ve Çevresel Etkileri
Fourth generation communication systems (Wimax) to be compared with the other communication systems and environmental effects
  1. Tez No: 325739
  2. Yazar: ALİ ÖZDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL KIYMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Teknolojinin gelişmesine paralel olarak iletişim alanında gelişmeyide beraberinde getirmiştir. İletişimde meydana gelen bu gelişmeler kronolojik olarak şu anki iletişiminde temellerini oluşturan GSM'den başlayarak gelişim sırası ile ele alınmıştır. İletişim alanıda müşterilerin talep ettikleri hizmet ve ürünleri verebilmek için mevcut kullanabilecekleri bant genişlikleri, günümüz şartlarında sınırlı olduğundan mevcut durumda ki bant genişliğini en verimli şekilde kullanmak gerekmektedir. ilk olarak GSM, HSCSD, GPRS ve EDGE ele alınarak teknik olarak incelenmiştir. Bu gelişmelerden sonra 3G'nin temelleri UMTS ile atılmış ve üzerine 3G entegre edilmiştir. Wimax ve 3G kullandıkları kodlamalar ve standartlardan behsedilmiştir. Detaylı olarak modülasyonları üzerinde durulmuş ve modülasyon teknikleri anlatılarak farklılıkları ortaya konulacaktır. Sağlık açısından, radyasyon çeşitleri anlatılarak, çevre ve canlılarda biyolojik etkilerinden bahsedilecek. İlerleyen kısımlarda kullanılan kodlama teknikleri ve iletim kanallarından bahsedilerek iki haberleşme sisteminin erişim teknikleri anlatılmıştır. Karşılıştırılan sistemler kullandıkları modülasyon teknikleri ve anten yapıları olarak detaylı şekilde incelenmiştir. Bu incelemelerde 3G'de ve Wimax'i birbirinden ayıran en önemli özelliklerinden biri MIMO (çoklu anten) ve uyarlamalı modülasyondur. Bu detaylı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In Parallel with the development of technology has brought about development in the field of communication. Developments which occurred in communication, in chronological order starting with GSM which form the basis of the present communication has been addressed through the development sequence. In order to provide products and services that customers demand, in our current use is limited bandwidth, the bandwdidth of the communication sector in the curren situation is required to use the most efficent manner. The first GSM, HSCSD, GPRS and EDGE techniques were investigated by considering. After these developments, the basics of 3G was established with UMTS, and was integrated on the 3G. Codes and standards used in WİMAX and 3G are discussed. Focused on modulations in detail, modulation techniques are explained, differences between modulation techniques will be shown. In terms of health, types of radiation were explained, effects of radiation on environment and in living things will be explained. The following sections, the used coding techniques and transmission channels were explained, the two communication systems Access techniques are described. Compared systems used modulation techniques and antenna structures, were investigated in detail. In these analyzes, one of the most important features which separates 3G and WİMAX, MIMO (multi-antenna) and adaptive modulation. These important features will be examined in detail.