Kablosuz haberleşme uygulamaları için mikroşerit beslemeli yarık anten tasarımı
Microstrip fed slot antenna design for wireless communication applications
  1. Tez No: 335418
  2. Yazar: GÖKHAN MURAT ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kablosuz iletişim teknolojisi hızla gelişmektedir ve hayatımızda büyük bir etkiye sahiptir. Antenler, kablosuz haberleşme sistemlerinin önemli bir unsurudur ve iletişim araçlarının optimal tasarımında çok önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde mikroşerit antenler; çift ya da çoklu bantta çalışma özelliğine, düşük maliyete, basit yapıya ve minyatür boyuta sahip olmasından dolayı, kablosuz yerel alan ağı (WLAN) ve kablosuz geniş bandın hızlı ve kullanışlı örneği olan mikrodalga erişim ile dünya çapında birlikte çalışabilirlik (WiMAX) uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yeni nesil haberleşme sistemleri ve bu sistemlerde kullanılabilen anten yapılarının belirlenmesi amacıyla yapılan literatür çalışmasına yer verilmiştir. İkinci bölümde, kablosuz haberleşme uygulamalarında kullanılan anten yapılarından biri olan mikroşerit anten yapılarının özelliklerinden ve besleme tekniklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, sayısal analiz yöntemlerinden olan Zaman Domeninde Sonlu Farklar Metodu (FDTD) ve bu metodu kullanan simülasyon programlardan birinin özelliklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ilk olarak, literatürdeki üç farklı anten yapısı için gerçekleştirilen çalışmalara ait bulgular incelenmiştir. Daha sonra teze özgü olarak tasarlanan beş adet anten yapısına ait detaylı incelemeler sunulmuş ve bu yapılara ait teorik ve deneysel çalışmaların sonuçlarına yer verilmiştir. Bu anten yapılarının üçü çift bant, ikisi ise üçlü bant frekans cevabına sahiptir. Beşinci bölümde ise tartışma, sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Wireless communications technology has developed rapidly and has a major impact in our lives. Antennas are an essential element of wireless communications system and they play a paramount role in an optimal design of the wearable or hand-held units used in personal communications. Nowadays antennas? design for wireless communication systems there are at least three key requirements in addition to the promise of low cost: dual or multi-band operation, simple structure and miniaturized size the microstrip antennas have been widely implemented in many applications such as wireless local area networks (WLAN), worldwide interoperability for microwave access (WiMAX) and the other miniaturized systems that demand small sized antennas. Thesis consists of five chapters. In the first chapter, the modern wireless communication systems have been presented and the antenna structures used for wireless communication systems have been given. In the second chapter, the microstrip antenna structures, specifications and feeding techniques of the antennas are presented. In the third chapter, Finite Difference Time Domain (FDTD) method and the specifications of an FDTD based electromagnetic simulation software program are given. In the fourth chapter, obtained results for three different antenna structures from the literature are given. Then the detailed investigations of designed and fabricated five different novel microstrip fed slot antennas are presented and the results of the theoretical and experimental studies are presented. Three of them have dual-band and the others have three-band frequency response. In the fifth chapter, conclusions and recommendations are presented.