Batarya şarj doluluk durumu model parametresinin G.E.P. ile tahmin edilmesi
Estimation of battery state of charge model parameter using G.E.P
- Tez No: 325743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SERDAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Artış gösteren kişisel ve iş yaşamındaki enerji tüketimine bağlı olarak, batarya sektöründe daha gelişmiş teknolojilerin ortaya çıkmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada öncelikli olarak bir bataryadan beklenen, ihtiyaç duyulan enerjiyi, ihtiyaç duyulan zaman süresince sağlamasıdır.Bunun yanında şarj doluluk durumu bilgisinin doğru ve kesin olarak bilinmesi de batarya yönetim sisteminin en önemli unsurlarından biridir.Bu tez çalışmasında, batarya model parametrelerinden şarj doluluk durumunun genetik algoritma ile kestirimi incelenmiştir. Batarya yönetim sisteminin en önemli unsurlarından birisi olan batarya doluluk durumu kestirimi için literatürde mevcut yöntemler ve batarya modelleri incelenmiştir. Bu çalışma sırasında GeneXproTools isimli genetik programlama yazılımı kullanılmıştır. Yazılıma, giriş değerleri olarak atanan batarya akımı, batarya çıkış voltajı ve zaman değişkenleri ile çıkış değeri olarak batarya türlerine özel şarj doluluk durumu verileri elde edilmiştir. Lityum-İyon, Nikel-MetalHidrit, Nikel-Kadmiyum ve Kurşun-Asit bataryalar için matematiksel deşarj denklemleri oluşturulmuş ve böylece pil türüne özel deşarj bilgileriyle daha doğru ve kesin SOC tahmini yapılabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to continuous increase of energy consumption in personal and business life, the battery industry, the emergence of more advanced technologies are needed. In this respect, for a battery user, expected to be a priority, the energy needed, the duration of time needed to provide. However accurate and precise knowledge of the state-of-charge is one of the most important components of a battery management system.In this thesis study, estimation of battery state of charge parameter using genetic algorithm is investigated. To estimate the State-of-charge, which is the most important component of battery management system, estimation methods and battery models in the literature are summarized. During the study, GeneXproTools genetic programming software is used. The variables of battery current, battery terminal voltage and the time are assigned as inputs. With this process, new spesific state-of-charge datas and are mathematical discharge equations are obtained for each Lithium-Ion, Nickel-Metal Hydride, Nickel-Cadmium and Lead-Acid battery types. Hence, it is intended to reach an accurate and precise state-of-charge estimation due to battery types.