Türkiye'nin farklı işletmelerinde yetiştirilen japon bıldırcınlarının verim özellikleri ve ıslah potansiyeli bakımından incelenmesi
The study of production traits and breeding potential of Japanese quails grown in different enterprises in Turkey
  1. Tez No: 325762
  2. Yazar: HASAN KUŞCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) üzerine yapılan bu çalışma üç ana safhadan oluşmaktadır. Her üç safhada da döllülük oranları, kuluçka randımanı, bıldırcın başına haftalık yumurta verimi (adet), yumurta ağırlığı, yem tüketimi, ölüm oranı, haftalık canlı ağırlık ortalamaları gibi genel özellikler ve her safhaya ait özellikler belirlenmiştir.Birinci safhada, ülkemizdeki mevcut bıldırcın yetiştiriciliğinin gelmiş olduğu noktanın ortaya konulması ve anaç olabilirliklerinin incelenmesi amacıyla on üç farklı ilde bulunan işletmelerden getirilen döllü yumurtalardan denemenin bıldırcın materyallerinin ebeveynlerini oluşturan birinci temel sürü oluşturulmuştur.İkinci safhada, seleksiyon yöntemi kullanılarak mevcut bıldırcın işletmelerine anaç olarak kullanabilecekleri daha yüksek beşinci hafta canlı ağırlığına sahip anaçların yetiştirilmesi amacıyla, birinci temel sürü verilerine göre en iyi beşinci hafta canlı ağırlık verilerine sahip 6 grubun dölleri alınmış, yetiştirilmiş ve dört generasyon boyunca beşinci hafta yüksek canlı ağırlığına göre bireysel seleksiyona tabi tutulmuştur. Dört generasyon sonunda gerçekleşen genotipik ilerleme (?Gg) ve yüzde değişim sırasıyla; A -5.5 g (%-3.10), E 32.8 g (%22.92), F 7.9 g (%4.60), G 25.0 g (%15.85), H -12.2 (%-5.21), K 2.8 g (%1.65) olarak bulunmuştur.Üçüncü safhada, F1 seviyesinde melez döllerde 5. hafta canlı ağırlığına göre hesaplanan faydalı hetorosis negatif yönde gerçekleşmiş olup, HxA -1.5 g, AxH -10.5 g, HxK -13.8 g, KxH -5.0 g olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which was conducted on Japanese quail (Coturnix coturnix japonica) consists of three main phases. General features such as fertility rates, hatchability, quail egg production per week (each), egg weight, feed consumption, mortality, weekly averages of body weight were determined for each of the three phase and the features of each phase were established.At the first stage, the point where current quail breeding in our country and the first basic flock was generated from fertile eggs came from thirteen different cities for the aim of examining parent probability. At the second stage, selection method, which is one of the breeding methods, was used for breeding fifth week body weight quails. According to first basic flock data, the fertile of the six groups who has the best fifth week data was taken, grown up and subjected to individual selection during four generation based on their fifth week body weight. The genotypic progress (?Gg) and percent of change after the four generation were found out A -5.5 g (%-3.10), E 32.8 g (%22.92), F 7.9 g (%4.60), G 25.0 g (%15.85), H -12.2 (%-5.21), K 2.8 g (%1.65).At the third stage, the crossbred fertile on the F1 level, calculated beneficial heterosis based on fifth week body weight was on the negative way and the results were HxA -1.5 g, AxH -10.5 g, HxK -13.8 g, KxH -5.0 g.