Pomza, silis dumanı, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu katkılı betonun durabilite özellikleri
Durability of properties of pumice, silika fume, fly ash and blast furnace slag added concretes
  1. Tez No: 325763
  2. Yazar: AYTAÇ DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada; silis dumanı, uçucu kül, yüksek fırın cürufu ve pomza içeren betonların durabilite özellikleri araştırılmıştır. Çimento yerine silis dumanı, yüksek fırın cürufu ve uçucu kül, ağırlıkça % 5 ve % 10 oranlarında tekli, % 10 oranında ikili ve üçlü karışım olarak kullanılmıştır. Ayrıca agrega yerine ağırlıkça % 10 ve % 20 oranlarında pomza ve % 5 ve % 10 oranlarında yüksek fırın cürufu kullanılmıştır. Numunelerin 7, 28, 180 günlük basınç dayanımı, 28 günlük numunelerin permeabilite ve aşınma ile 60 günlük sülfat dayanımları araştırılmıştır. Sülfat çözeltisinden çıkarılan numunelerin SEM taramaları incelenmiştir. Yapılan çalışmada yüksek fırın cürufu agrega ikameli numunelerin basınç ve sülfat dayanımı, pomza agrega ikameli numunelere ve referans numunesine göre daha yüksek, permeabilite ve aşınma değerleri daha düşük bulunmuştur. Çimento ikamesi olarak % 10 oranında silis dumanı ve agrega olarak % 10 oranında yüksek fırın cüruf katkılı numunelerin 28 ve 180 günlük basınç dayanımı, referans numunesine göre sırası ile % 17 ve % 20 oranlarında yüksek bulunmuştur. % 5 oranında silis dumanı ve uçucu kül ile agrega olarak %10 oranında yüksek fırın cüruf katkılı numunenin sülfat ortamında bekletildikten sonraki basınç dayanımı en yüksek ve kütle kaybı en az bulunmuştur. Ayrıca bu numunenin permeabilite ve aşınma değerleri en düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the durability properties of concretes containing silica fume, fly ash, blast furnace slag and pumice were investigated. Instead of cement silica fume, blast furnace slag and fly ash, 5% and 10% percent by weight of single, double and triple mixture of 10% were used. In addition, 10% and 20% by weight of aggregate rates of 5% and 10% rates of pumice and blast furnace slag is used. Samples 7, 28, 180-day compressive strength, permeability and abrasion a 28-day and 60-day sulfate resistance of the samples was investigated. SEM scans of the samples were extracted from sulfate solution. In the study of pressure and sulfate resistance of blast furnace slag aggregate substituted samples, pumice aggregate samples and reference samples higher than substituted, permeability and abrasion values were significantly lower. As a substitute for cement by 10% to 10% silica fume and blast-furnace slag as aggregate doped samples 28 and 180-day compressive strength, according to the reference sample were higher rates of 17% and 20%, respectively. With 5% silica fume and fly ash, blast furnace slag as an aggregate of 10% of the sample immersion sulfate solituon in the highest compressive strength and mass loss after waiting at least found. In addition, this sample has the lowest permeability and abrasion values.