Yeni nesil iyon baskılı polimerik oksim adsorbentlerin sentezi ni(II) ve cu(II) iyonlarına olan ilgisinin ICP-OES ile araştırılması
The new generation ions printed polymeric. adsorbents in the synthesis of ni(II) and Cu(II) ions in the interest of the investigation with the ICP-OES
- Tez No: 325761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KARABÖRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında, Ni(II) ve Cu(II) iyonları için seçici özelliğe sahip ve bu iyonlar için fonksiyonel iyon baskılı polimerik oksim adsorplerinin sentezlenmesi ve bu sentezlenen adsorbentlerin analitik uygulamalardaki yatkınlıklarını araştırılması hedeflenmektedir. Günlük hayatın bir parçası olan sanayileşmeden kaynaklı metal kirliklerinin ve bunlarla birlikte oluşacak çevre sorunlarının insan sağlığı ve çevre için tehlike arz etmektedir. Bu tehlikelerin göz önüne alınması ile çevreye duyarlı seçicilik özelliği olan, çevreye salınan bu ağır metallere başlanabilecek ve tekrar tekrar kullanılabilecek endüstriyel malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.Çalışmamız Ni(II) ve Cu(II) gibi ağır metallerin bağlanacağı yapıları oluşturmak ve bunları kullanılabilir düzeyde istifade edilmesi temel amaçlardandır. Bu amaçlarla ilk önce Ni(II) baskılı kuartamin simetrik nanokompozit ve Cu(II) baskılı mikro kürelerinin sentezlenmesi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bu yapıların karakterizasyonunda FITIR, elementel analiz, taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışınları difraktometresi (XRD), yüzey alanı ölçümleri, şişme testi gibi yöntemler kullanılmıştır. Ayrıca yapıların Adsorpsiyon ? Desorpsiyon çalışmaları için ICP-OES cihazı kullanılmıştır.Bu tez çalışması ile sentezlenen Ni(II) ve Cu(II) iyon baskılı polimerik oksim adsorbentlerinin ve bu iyonlar ile ilgisi araştırılmış ve analitik açıdan kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Ni(II) and Cu(II) ions selectively to have the feature, and these ions for functional ion printed polymeric. adsorbents synthesis, and it is synthesized in the adsorbents the tendency of analytical applications the investigation is aimed. Welded metal residues that are part of everyday life, and concomitant industrialization environmental problems which constitute a danger to human health and the environment. This danger to the consideration of environment-friendly selectivity feature, which is released into the environment, these heavy metals other again and again, and can be used in industrial materials to needed. This study Ni (II) and Cu (II) form structures such as heavy metals and these can be used to connect the exploitation principle motivation level.Our study,Ni (II) and Cu (II) can be used to bind the structures of heavy metals, such as create and exploit of basic goals to level. Synthesized these structures to the characterization of FT-IR, elemental analysis, scanning electron microscopy (SEM), X-rays difraktometresi (XRD), the surface area measurements, swelling of the test methods used. Also the structures of the Adsorption - Desorption for the work of ICP-OES device used.This thesis is synthesized with in the Ni(II) and Cu(II) ion printed polymeric. adsorbents and these ions do with researched and the investigated of analytical aspects of the availability