Bazı izoindolo-oksazinon bileşiklerinin sentezi, yapısal özelliklerinin spektroskopik, deneysel x-ışını kırınımı ve teorik yöntemlerle incelenmesi
Synthesis of some izoindolo-oksazinon compounds,examining their structural properties with spectroscopic, experimental methods of x-ray diffraction and theoretical methods
  1. Tez No: 325766
  2. Yazar: HASAN ALPTUĞ AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ODABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasının ilk aşaması, C15H11NO2(I), C16H13NO2(II), C14H9IN2O2(III), C17H15NO4(IV) ve C16H14N2O4(V) organik bileşiklerinin X-ışını tek kristal yapı analizlerini ve kuramsal yöntemlerle elde edilen bazı özelliklerinin incelenmesini içermektedir.İzoindolin-oksazinon türevi olan yapıların çözümlenmesinde WinGX paket programından faydalanılmıştır. Çözümde direkt yöntemler, arıtımda ise en küçük kareler süreçleri ile sonuca ulaşılmıştır. Geniş bir yelpazedeki biyolojik aktivitelerinden dolayı, izoindolin-1-on ve 1,3-benzoksazin sentezleri çok dikkat çekmiştir. Bu çalışmada, önemli biyolojik aktivitelere sahip olmaları beklenen, izoindolin-1-on ve 1,3-benzoksazin birimlerini bir arada bulunduran izoindolo-oksazinon türevleri tek kademeli bir reaksiyonla sentezlenerek yapıları aydınlatılmıştır.Çalışmanın ikinci aşamasında ise sentezlenen ve yapıları aydınlatılan izoindolo-oksazinon türevlerinin sonuçları teorik hesaplamalar ile karşılaştırılmış ve sonuçlar desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this study contains X-ray single crystal structure analysis and some properties from theoretical methods of the C15H11NO2(I), C16H13NO2(II), C14H9IN2O2(III), C17H15NO4(IV) ve C16H14N2O4(V) organic molecules.The structure of the studied izoindolo-oksazinone derivatives have been solved by using direct methods with the program WinGX and refined by using least squares refinment. The syntheses of izoindolin-1-one and 1,3-benzoksazine derivatives have drawn much attention due to the wide range of their biological activities. In this project, one-pot syntheses of izoindolo-oksazinone derivatives containing izoindolin-1-one and 1,3-benzoksazine units were carried out and their structures identified.In the second stage of this study, the results obtained from X-ray diffraction experiment were supported and additive informaiton about compounds were achieved.