Organik-inorganik hibrit iletken polimerlerin sentezi elektrokromik ve biyosensör uygulamaları
Synthesis of organic-inorganic hybrid conducting polymers, electrochromic and biosensor applications
  1. Tez No: 325771
  2. Yazar: RUKİYE AYRANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada ditiyofosfat ve ferrosen içeren elektroaktif hibrit monomer 4-(2,5-di(tiyofen-2-yl)-1H-pirol-1yl)amido ferrosenil ditiyofosfanat (RF-Fc)sentezlenmiştir.1H NMR, FTIR ve dönüşümlü voltametri kullanılarak monomerin karakterizasyonuyapılmıştır. (RF-Fc) ile 3,4-etilendioksitiyofen monomeri farklı oranlardakarıştırılarak iletken kopolimerler elde edilmiş, sentezlenen iletken kopolimerlerinözellikleri spektroelektrokimyasal ve kinetik çalışmalarla araştırılmış ve kopolimerreaktivite oranları belirlenmiştir.Sentezlenen maddenin ferrosen içermesi biyosensör için iletici sistem olabilirdüşüncesini doğurmuş ve çalışmanın ikinci kısmında maddenin biyosensörözellikleri incelenmiştir.Biyosensör çalışmaları için belli oranda (RF-Fc) ve 4-(2,5-di(tiyofen-2-yl)-1Hpiroll-1-yl)anilin (RF) maddesi dönüşümlü voltametri ile grafit elektrot yüzeyindekopolimerleştirilmiştir. Kopolimer ile modifiye edilen yüzeye Glukoz Oksidazenzimi immobilize edilerek enzimatik biyosensör hazırlanmıştır. Biyosensörünhazırlama ve çalışma koşulları optimize edilerek analitik karakterizasyonlarıgerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
We report the synthesis and the characterization of the first electroactive ferrocenyldithiophosphonate functionalized inorganic-organic hybrid conductive polymer.Monomer was characterized by Nuclear Magnetic Resonance 1H (NMR), FourierTransform Infrared (FTIR) Spectroscopy and Cyclic Voltammetry (CV).(RF-Fc) were mixed in different proportions with 3,4-ethylenedioxythiophene(EDOT) monomer then synthesized conducting copolymer andspectroelectrochemical and kinetic studies investigated conductive properties of thepolymer and copolymer reactivity ratios were determined.Synthesized monomer contains ferrocene and this can be transducer for biosensorsystem so the second part of the study material?s biosensor properties wereinvestigated.For the biosensor investigations, copolymerization of (RF-Fc) and 4 - (2,5-di(thiophen-2-yl)-1H-Pirol-1-yl) aniline (RF) with cyclic voltammetry on the graphiteelectrode surface. Glucose oxidase enzyme was immobilized to the surface ofcopolymer modified and enzymatic biosensor was prepared. Biosensor preparationand working conditions were optimized and analytical characterizations was carriedout.