Bazı azometin boyarmaddeleri ve metal komplekslerinin yün kumaşlarını boyama özelliklerinin incelenmesi
Inspecting dyeing properties of some azomethine dyes and their metal complexes on wool fiber
  1. Tez No: 325791
  2. Yazar: HAKKI YASİN ODABAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OZAN AVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında salisil aldehit ve 3-etoksisalisil aldehit; anilin türevleriyle etkileştirilerek 21 tane Schiff bazı bileşiği sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin bileşimleri elementel analiz; spektroskopik özellikleri FT-IR, 1H-NMR, ve UV-Vis teknikleriyle; tek kristali hazırlanabilenlerin bileşiklerin yapıları ise X-ışını tek kristal kırınım tekniği ile aydınlatıldı. Schiff bazlarının 11 tanesinin uygun şartlarda Cu(CH3COO)2 ile etkileştirilmesiyle hazırlanan komplekslerin termik davranışları eş zamanlı TG, DTG ve DTA teknikleri ile incelendi.Çalışmanın ikinci aşamasında ise sentezlenen Schiff bazları ve Schiff bazlarının Cu(II) komplekslerinin yün liflerini boyama özellikleri araştırıldı. Bu amaçla önce optimum şartlar belirlendi sonra her bir bileşik ile yün lifli kumaşlar uygun şartlarda boyandı. Boyanan kumaşlara yapılan testlerle Schiff bazları ve Schiff bazlarının Cu(II) komplekslerinin boyarmadde olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this study, 21 Schiff base compounds were synthesized through reaction of aniline derivatives with salicyl aldehide and 3-ethoxysalicyl aldehide. Elemental, FT-IR and H-NMR analyses and visible area spectra determination were carried out for all synthesized dyestuffs. The structures of compounds based on one crystal were determined via X-Ray One Crystal refraction technique. Dye complexes were prepared with the reaction of eleven Schiff bases with Cu(CH3COO)2 under appropriate conditions. Thermal behaviours of these complexes were examined through simultaneous TG, DTG and DTA techniques.In the second stage of this study, Schiff bases and Cu(II) complexes of Schiff bases were applied to 100% wool fiber fabrics. Dyeing procedure was carried out at boiling temperature. Color, dye exhaustion and fastness properties were evaluated comparatively.