Aile planlaması çalışmaları ve topluma dayalı dağıtım
- Tez No: 32590
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKIN DERVİŞÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Aile planlaması ünitesiyle bağlantılı topluma dayalı dağıtım modelinin irdelendiği bu çalışma 1992 yılında ABSB Mamak Sağlık Ocağına bağlı Şirintepe Aile Planlaması ünitesinin hizmet bölgesindeki gecekondu mahallelerinde gerçekleştirilmiştir. 15-49 yas gurubu evli doğurgan kadınlardan örnekleme girenler, oturdukları mahallelerin yerleşim ve ulaşım durumları gözönünde tutularak müdahale ve kontrol guruplarına ayrılmış, iki gurubun benzerliği test edildikten sonra müdahale başlatılmıştır. Saha çalışanı denilen aile planlaması ve bazı ana çocuk sağlığı konularında eğitilmiş gecekondulu kadınlar, müdahale gurubunun da içinde yer aldığı mahallelerde düzenli ev ziyaretleri ve bu ziyaretlerde bilgilendirme-eğitim çalışmaları, gerekli durumlarda kliniğe sevk ya da uygun kontraseptif dağıtımı yapmışlardır. Kontrol gurubunda ise ev ziyaretleri yapılmamış ancak hizmet almak için aile planlaması ünitesine kendiliğinden başvuranlara hizmet sunulmuştur. Başlangıçta yapılan durum saptama araştırması bulguları ile 6 ay sonra yapılan araştırmanın bulguları karşılaştırılarak müdahalenin sonuçları değerlendirilmiştir. Müdahale öncesi ve sonrasında guruplar arasında aile planlaması yöntemlerini, gebelikler arasında olması gereken en az süreyi, hangi yaştan sonraki gebeliklerin sakıncalı olabileceğini, RIA uygulanan kadınlarda olabilecek saflık sorunlarını, kimlerin hap kullanamayacağını bilme bakımından yalnızca gebelikler arasında olması gereken en az süreyi doğru bilme acısından müdahale sonrası araştırmasında müdahale gurubunun lehine bir farklılık saptanmıştır. Araştırmada müdahalenin müdahale gurubunda etkili yöntem kullanma hızını yükseltme acısından başarılı olduğu saptanmıştır. Kontrol gurubundan kendiliğinden başvuranlara hizmet sunulduğu 119halde kontrol gurubunda etkili yöntem kullanma durumu acısından önce-sonra arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Araştırma sonucunda müdahale gurubunda kullanılmakta olan yöntemin ziyarette saQlik personeli tarafından önerilmesi yüzde 2 'den 7. 22 'ye çıkmıştır. Yöntemini saha çalışanları ya da bagiı bulundukları aile planlaması ünitesinden sağlayanların yarısına yakın bir kısmının gerekçesi yakınlık, eve ayağına kadar getirilmesi, dörtte birine yakın bir kısmının gerekçesi ise yüzyüze görüşme, bilgilendirme, yönlendirmedir. Araştırmada ailede yöntem kul lanı 1 ıp-kul lanı ImayacaQina karar veren acısından önce-sonra arasında bir ilişki saptanamamıştır. Araştırma süresince saha çalışanlarının önerisiyle yöntem kullanmaya başlayanlar arasında yöntem dağılımı acısından 1. sırada RIA, 2.- sırada kondom yer almaktadır. Araştırma, araştırma süresi başta olmak üzere sınırlılıklar içermekle birlikte, aile planlaması uygulamalarında saha çalışanları topluma dayalı dağıtım modelinin özellikle gecekondu yerleşimlerinde aileleri etkili yöntem kullanmaya yönlendirmede başarılı olduQu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda kırsal yerleşimlerde bu yaklaşımın uygulanı labi liri i 1 İ9inin, bi lgi lendirme-egi tim ve klinik hizmete ulaşmada mesafe faktörünün etkisinin, uygulamaların şekil ve süresinin test edileceği hizmet araştırmaları yapılması önerilmiştir. 120
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to test“clinic linked community based listribution”model and it's effect on modern contraceptive prevelance in four jecekondu districts of Mamak - Ankara. This prospective intervention study is carried out in a quasi- jxperimental design. From the list of“15-49 years old-married fertile-women”Living in the research area, sample is chosen with the simple systematic.andom sampling method. Then, women who are chosen to the sample are divided into two groups (intervention and control groups) according to their household settlements. The similarity of two groups is tested before the intervention.“ Women leaders ”or“ field workers ”(mainly housewifes living in the »ame area) who are trained about family planning and some mother and child ıealth care issues, conducted the intervention = regular home visits, lotivation for modern contraceptive use, referrals to the clinc. Before and after surveys are carried out with questionnaires to measure :he baseline level and the results of the intervention in 1992. A statistically significant increase in modern contraceptive prevelance Is found in the intervention group. There was no statistically significant :hange in modern contraceptive prevelance in the control group though clinical services are provided to the women who applied to the clinic from this group. With the limitations of this study, the results may indicate the success of“ community based distribution ”model especially in gecekondu settlements of big cities. * The necessity of further studies to generalise the findings and to leeply analyze the issue is mentioned however.