Ankara-Mamak'ta dört gecekondu mahallesinde 15-49 yaş evli kadınların doğurganlık davranışları ve bazı faktörlerle ilişkisi
  1. Tez No: 32591
  2. Yazar: M. ÖZLEM ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Hizll kentleşme ile önem kazanan gecekondularda yasayan kadınların, en çok risk altında oldukları doğurganlık dönemlerindeki bazı tutum ve davranışlarım incelemek için planlanan bu araştırma, Ankara'nın Mamak ilçesindeki dört gecekondu mahallesinde yasayan 5074 evli-doğurgan kadından seçilen örneklemde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, kadının yası, evlilik süresi, kendisinin ve esinin eğitim düzeyi, doğduğu ve evlendiği yerleşim yeri özellikleri gibi faktörlerin yasayan çocuk ve isteyerek düşük sayıları ve etkili aile planlaması yöntemi kullanmalarına etkili olduğu görülmüştür. Bölgeye göç etmiş olan kadınların, göçten sonra ki ilk 10 yılda isteyerek düşüklerinin arttlgl, sonra azalmaya başladığı gözlenmiştir. Yeni göç etmiş olan kadınların doğurganlık konularında hedef grup olması gerekliliği düşünülmüştür. Araştırma sonuçlarının, ülkemiz genelinin bir sorunu olan güncel veri gereksinimine bir katkı olabileceği umut edilmektedir. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY Like the world overall, there is a rapid increase in urbanization in Turkey. Gecekondu (Bquatter) areas are the most important settlements in the urban areas. This research planned to analyse the fertil -married women's fertility behaviours and attitudes. These women are under pressure of health risks who live in four squatter (gecekondu) settlements in Ankara, in Mamak county. Total women number is 5074 and the sampling is 720. This is a cross-sectional study. It is seen that at the conclusion of the research, some factors are effective on the number of alive children, number of induced abortion and using modern family planning methods which are age of woman, duration spend married, educational level, residency of birth and marriage. According to the findings, after the migration from rural areas to urban areas, during the first ten years, induced abortions increase, but later induced abortions begin to decrease. So, new migrated women have to be target population about fertility studies. In general, we don't have accurate data about the population and health issues. We hope, conclusions of this research will be of help to necessity of accurate data. 84. a