İnternetten alışverişlerde algılanan risk üzerine bir uygulama
Perceived risk on internet shopping: An empirical investigation
  1. Tez No: 254821
  2. Yazar: CEM EREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu arastırmanın amacı, internetten alısverislerde tüketicilerin algıladıkları riskietkileyen etkenler ve algılanan riskin tüketicilerin internetten alısveris davranıslarıüzerindeki etkisini incelemektir. Arastırmada kullanılacak olan birincil veriler, interneterisimi bulunan 18 yas ve üzeri tüketicilere anket uygulanarak elde edilmistir.Arastırmanın sonucunda; internet kullanma sıklığı, internet kullanma deneyimi, riskalma istekliliği ve tüketici yasının, algılanan riski etkilediği bulunmustur. Tüketicinineğitim düzeyi ve gelir düzeyinin ise, algılanan risk üzerinde anlamlı etkilerininbulunmadığı belirlenmistir. Arastırmada bulunan bir sonuç da, daha önce internettenalısveris yapmıs olan tüketicilerin, diğer tüketicilere göre internetten alısverise karsıdaha az risk algıladıklarıdır. Ayrıca, algılanan riskin tüketicilerin internetten ürün satınalma miktarı ve internetten ürün satın alma niyetleri üzerinde olumsuz etkilerininbulunduğu tespit edilmistir.Anahtar Sözcükleralgılanan risk, internetten alısverisler, tüketici davranısları, internet perakendeciliği,risk azaltma stratejileri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the factors that affects perceived risk of internetshopping and investigate the effects of perceived risk on consumers? internet shoppingbehavior. The primary data used in this study, were collected from the consumers, whohave internet access and over 18 years old. Findings showed perceived risk is effectedfrom the internet use frequency, internet use experience, risk taking propensity and agefactors. However, the results indicated that there isn?t any significant relationshipbetween consumers? education and income levels and their risk perception of internetshopping. Also, one of the important findings in this study is that the consumers, whohave internet shopping experience, are perceiving less risk comparing with theconsumers who don?t have any experience. Besides, it has found perceived risk has anegative effect on the internet purchasing quantity and internet purchasing intensions ofthe consumers.Keywordsperceived risk, internet shopping, consumer behavior, online retailing, risk reductionstrategies