Aydın'da halk inançları
Public beliefs in Aydın
  1. Tez No: 325934
  2. Yazar: MUAZZEZ AYDINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu çalışmada Aydın ili ve çevresinde yaşamış veya yaşamakta olan halk inançlarının tasnifi yapılarak yörede yapılmış olan derlemeler yoluyla bunlar incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmamızda yazılı kaynaklardan aktarılması gereken bilgiler verildikten sonra yörede yapılmış derlemeler yoluyla elde ettiğimiz bilgilere yer verilmiştir. Derlediğimiz bilgiler kaynak kişilerin ağız özelliklerine uygun olarak yazıya geçirilmiş ve bu haliyle sunulmuştur. Çalışmamız bir dil çalışması olmadığından ve ağız araştırmalarının dille ilgili en zor çalışmaların yapıldığı alanlardan biri olduğundan transkripsiyon harfleri kullanılmadan ağız özellikleri aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın sonunda ise yöreden fotoğraflara yer verilmiş olup, gerekli harita vb. görseller yer almıştır.Çalışmamız, toplumsal kimliğimizi yansıtan inanç ve uygulamaların Aydın ve çevresinde canlı bir şekilde yaşatıldığını göstermesi bakımından önem arz etmektedir. Teknolojinin halk kültürü üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen halk inançları yer yer azalarak, yer yer yeni inanç unsurları eklenerek ve yer yer de değişime uğrayarak Aydın ili ve çevresinde varlığını sürdürmektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLERAydın, Halk İnançları, Halk Kültürü, Derleme, Toplumsal Kimlik
Özet (Çeviri)
In this study, beliefs of people lived or living in or around the province of Aydin are classified and examined by compiling done in the region.In our study after giving the data to be transformed from written sources data obtained through compiling in the region is presented. Compiled information is transformed into written sources suitable with the resource people?s accents and is presented in this way.Cause our study is not a language study and studies on accents are the hardest ones done in the field of language, features of accent are tried to be transformed without using transcription letters. At the end of our study visuals as photos taken in the region and necessary map etc? took place.Our study is important as it shows beliefs and applications that reflect our social identity are vividly cherished in Aydin and around it. Despite the effects of technology on culture, beliefs partly decreasing partly adding some new elements and partly changing still exist in and around the province of Aydin.KEYWORDS: Aydin, Public Beliefs, Public Culture, Compiling, Social Identity