The professional and social roles of clinical psychologists in Turkey
Türkiye?de klinik psikologların profesyonel ve sosyal rolleri
  1. Tez No: 218032
  2. Yazar: GAYE ZEYNEP ÇENESİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı klinik psikologların profesyonel ve sosyal rollerinin birlikte çalışanlar ve halk trafınan nasıl algılandığını, klinik psiklogların kendilerinin bu tanımlamaları nasıl değerlendirdiğini ve rol tanımlamalarını hangi faktörlerin etkilediğini incelemektir. Halkın, psikologlarla çalışan diğer uzmanların ve psikologların kendilerinin yapmış oldukları rol tanımlamalarında farkların bulunması beklenilmektedir. Ayrıca, halkın birbiri ile ilişki içinde olan `psikolog', `klinik psikolog' ve `psikiyatr' mesleklerini ayırt etmekte zorluk yaşayacakları da beklenmektedir. Katılımcılar Ankara, İstanbul, Muğla ve Aydın illerinden 27 psikolog, 27 birlikte çalışan meslek grupları ve 105 halktan oluşmaktadır. Veriler yazar tarafından psikologlar, halk ve birlikte çalışanlar için ayrı ayrı hazırlanan Psikologların Algılanması Ölçeği ile toplanmıştır. Bilgilerin analiz edilmesinde İçerik Analizi yöntemi izlenmiştir. Elde edilen bulgular halkın psikolograın rol tanımlamaları hakkında genel bir fikri olsa da birbiri ile ilişkili üç meslek grubunu ayırt etmekte yetersiz kaldığını göstermektedir. Bulgular aynı zamanda klinik psikologların Türkiye'de nasıl algılandıklarını ve bu süreçlerde etkili olan faktörleri özetlemektedir. Bulgular ilgili literature ışığında tartışılmış, araştırmaya ve uygulamaya ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine how the professional and social roles of clinical psychologists are described in Turkey, how clinical psychologists evaluate these roles, and which factors are affecting the role definitions. It was hypothesized that there would be differences between the role definitions of the public, the role definitions of the other professions working with psychologists and the role definitions of psychologists themselves. Also, it was expected that the public would not differentiate the professions `psychologist?, `clinical psychologist?, and `psychiatrist?. Participants were 27 professions working with psychologists, 27 psychologists, and 105 citizens from Ankara, İstanbul, Muğla, and Aydın. The data were gathered by administering 3 versions of Perceptions about Psychologists Questionnaires developed by the writer. Content Analyses were done to examine the data. The results indicated that although public had a general idea about the role definitions of clinical psychologists, it was also unable to differentiate the three relate professions. The results also summarized how clinical psychologists were understood in Turkey, and showed the factors related to the comprehension process. The findings, and their implications with suggestions for future research and practice, were discussed in the light of relevant literature.