Sigara içen ve içmeyen gençlerin serum ve idrar C vitamini düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 32594
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Halk Sağlığı, Biochemistry, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Konya Selçuk Üniversitesi, Tıp ve Eğitim Fakültelerinde, Nisan-Mayıs 1993 döneminde yapılan bu araştırmada, 18-25 yasları arasında, sigara içen 82, sigara içmeyen 163 olmak Üzere 245 öğrenci alınmıştır. Deneklerin sigara içme durumlarına göre kan ve idrar C vitamini düzeyleri incelenmiştir. Araştırmada gençlerde, sigara kullanımının kan C vitamini düzeylerini 3.1 kez düşürdüğü saptanmıştır. Günlük içilen sigara adedinin ve sigara kullanma süresinin artması, kan ve idrar C vitamini düzeylerini azaltmaktadır. Diyetlerinde yetersiz miktarda C vitamini alanların kan C vitamini düzeylerinin de düşük olduğu gözlenmektedir. C vitamini kaynağı olan besinlerin alımının artmasının sigara içen ve içmeyen deneklerin kan C vitamini düzeylerinin artmasıyla doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir Günlük cay içme miktarının fazlalaşması ile de özellikle sigara içen deneklerin kan C vitamini düzeylerinde ters orantılı olarak düşüş saptanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda sigara içiminin insan sağlığı için tehlikeli bir sorun olduğu kabul edilmiş ve bu sorunun çözümlenmesi için acil ünlemlerin alınması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study carried out at Medicine and Education Fakul- ties of Selçuk University in April-May in 1993, 245 students aged 18-25, 82 of whom are smokers and 163 of whom are non-smokers, are chosen as subjects. Vitamin C level in the blood and urine of the se students is investigated according to their smoking conditions. It is determined in the study that smoking lowers the vita min C level of the blood at the rate of 3.1 in youths. The increase in both the number of cigarettes and smoking duration a day, lowers Vitamin C level is low in those who do not get enough nutrition a- bundant in Vitamin C, but it is lower in the smokers. It is also determined that the more they, especially the smokers, drink tea, reversely, the lower is the vitamin C level in blood. As a result, smoking is considered to be dangerous for hu man health and it is emphasized that the urgent precoutions should be taken to solue the problem. 85