Yusuf Sıtkı Mardin'in hayatı ve eserleri
Life and works of Yusuf Sitki Mardin
- Tez No: 325948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ÇONOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Yusuf Sıtkı Mardin Cumhuriyetin ilk yıllarından doksanlı yıllara kadar geçen sürece şahitlik etmiş, yaşadıklarını ve duygularını yazdığı eserlerinde ortaya koymuş olan bir edebiyat ve kültür adamıdır. Türk toplumunun hızlı değişim geçirdiği bir dönemde yaşamış, gelenek ile yeniliği eserlerinde buluşturmaya çalışmıştır. Bu süreçte başta ailesi olmak üzere tanıdığı ve eserlerini okuduğu pek çok sanatçıdan etkilenmiştir.Bu çalışmanın amacı Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında önemli bir yere sahip olan ancak gerektiği kadar tanınmayan Mardin'i tanıtmak, hayatı ve eserlerini incelemektir. Şiirleriyle tanınan ancak Türk Edebiyatı açısından büyük öneme sahip düz yazıları da bulunan Mardin'e ait tüm bilgilere elden geldiğince ulaşılmaya çalışılmıştır.Cumhuriyet döneminin aruz şairlerinden olan Mardin'in şiirleri şekil ve üslup bakımından incelenmiştir. Nesir alanındaki eserleri ise eserlerden alıntı yapılarak açıklanmıştır. Çalışmamız çeşitli dergilerde çıkan yazıların tasnifiyle son bulmuştur.?Giriş? bölümünde araştırmanın problemi, amacı, önemi, sınırlılıklarına yer verilmiştir. ?İlgili alan yazın? bölümünde tez ortaya çıkana kadar yapılan araştırma süreci ifade edilmiştir. ?Yöntem? bölümünde ise araştırmanın kapsamı, yöntem ve tekniği belirtilmiştir.?Bulgular ve yorumlar? bölümünde Yusuf Sıtkı Mardin'in hayatı kronolojik sıraya göre incelenmiş, sonrasında sırasıyla eserleri tanıtılmıştır. Şiirleri şekil ve muhteva yönünden değerlendirilmiştir.?Sonuç? bölümünde elde edilen bulgular sonucunda ulaşılan edinilen kanaate yer verilmiştir. Çalışmada yararlanılan kaynak eserlerin ardından Yusuf Sıtkı Mardin'e ait olan ve çeşitli dergilerde yer alan yazı ve şiirler listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Yusuf Sıtkı Mardin is feelings of a man of literature and culture and put in the work of his experiences, also has seen long from the first years of the republic to its appearance in the early nineties. He lived in a period of rapid changing in Turkish society, worked to introduce the works of tradition and innovation. In this process, he was particularly influenced by his family and the Works of artists who reads a lot.The purpose of this study has an important place in the Republican Period Turkish Literature is to introduce Mardin, but not recognized as necessary, is to examine the life and Works. Knowing with its poems, but has had also of great importance in terms of Turkish literature of Mardin in plain texts were able to obtain all information as possible.Mardin's poems who was one of the poets in Republican era of style and form that poets in terms of prosody were investigated. The works of prose were explained by the works quoted. Our study was completed with classification which the writings have appeared in the various articles.In the ?Introduction? section of the research problem, purpose, importance and limitations are given. In the ?Literature? section of the thesis research process until that has been expressed. In the ?Methods? section of the scope of the research, methods and techniques are specified.In the ?Findings and Interpretation? section of the life of Yusuf Sıtkı Mardin is examined in chronological order, respectively, after that the works are introduced. His poems are evaluated in terms of form and content.In the ?Conclusion? section can be reached as a result of the findings obtained are given in the opinion. The writing and poems in various journals which belongs to Yusuf Sıtkı Mardin are listed after the source materials utilized in the study.