Arkaik Dönem'de Kıta Yunanistan ve Batı Anadolu'daki Symposion kültürü
The culture of Symposion in Greece and Western Anatolia in the Archaic Period
  1. Tez No: 587316
  2. Yazar: DOĞA CAN ERBİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ERÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, Arkaik Dönemde yapılmakta olan ve dönem topluluğunun elit kesiminin büyük ölçüde değer verdiği önemli bir aktivite olan symposionun ortaya çıkışı, anlamı, önemi ve amacı gibi konular, literatürde yapılmış çeşitli bulgulara dayalı araştırmalar, farklı veya benzer düşünceye sahip teoriler ışığında ortaya konulmuş ve yeri geldiğinde arkeolojik materyaller ile beraber bütün bir symposion görüntüsü oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışma ise iki ana bölüm altında toplanmıştır. Birinci bölümde, symposionun Ege'de nasıl bir ortamda gelişim gösterdiğinin net anlaşılabilmesine yardımcı olması açısından Kıta Yunanistan için döneminin en gelişmiş merkezi olan Atina'daki siyasal durum temel alınarak dönemin siyasal tarihine değinilmiş ve aynı sistem Batı Anadolu yerleşimleri için de uygulanmıştır. Ayrıca Arkaik symposionun Kıta Yunanistan ve Batı Anadolu'daki varlıklarının takip edilebilmesi için Arkaik Dönem ile sınırlı kalınmayıp, geçiş dönemlerinden de bahsedilmiştir. İkinci bölümde, symposionun nasıl bir yapılanma olduğunun anlaşılabilmesi için, farklı veya aynı düşüncelere sahip akademik görüşler karşılaştırılmalı olarak ele alınarak Kıta Yunanistan için seramik örnekleri üzerinden gidilmiş, Batı Anadolu için ise var olan bütün örnekleri üzerinden örneklendirme yapılmıştır. Sonuç olarak ortaya Arkaik Dönem'de symposionun amacına, önemine ve özelliklerine dair anlaşılır bir perspektif sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a whole symposion image was created with archaeological materials in the light of different or similar theories with researches based on various findings in the literature and the object of the emergence, meaning, importance and purpose of symposion, which is an essential activity of the Archaic Period and highly valued by the elite community of the period. The study is divided into two main chapters. In the first chapter, to help to understand the symposion in the Aegean environment, the political history of the Archaic Period was taken as the basis of the political situation in Athens, which is the most developed centre of the period for Continental Greece and the same system was applied to Western Anatolian settlements. Besides, the transition periods before and after the Archaic Period have been mentioned to follow symposion's existence in Continental Greece and Western Anatolia. In the second chapter, to understand how symposion is structured, academic views with different or the same ideas have been examined comparatively, and ceramic samples have been explained for Continental Greece, and for Western Anatolia, sampling has been made on all existing examples of symposion. Last, in the Archaic Period, it was tried to present an understandable perspective on the purpose, importance and characteristics of symposion.