Körfez Savaşının küresel yansımaları ve Türkiye'ye etkileri
Gulf war effects of global implications and Turkey
  1. Tez No: 326114
  2. Yazar: ÇAĞRI DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BÜYÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Irak'ta devam eden siyasi, ekonomik, güvenlik ve insanlık sorunları sadece bu ülkeyi değil tüm bölgeyi hatta dünyayı yakından ilgilendirmektedir. Irak, jeopolitiği, doğal kaynakları sosyal, etnik ve mezhepsel özellikleri ile mevcut sorunları kolaylıkla siyasal sınırlarının ötesine taşıyabilmektedir. Ülkenin etnik ve mezhepsel çeşitliliğinin siyasal sınırlarının ötesinde de devam etmekte olması, Irak merkezli sorunların bu ülkenin topraklarında çevrelenmesine imkan vermemekte, sorunlar çevre ülkelere de yayılmakta ya da onları etkilemektedir. Ülkenin zengin petrol ve doğal gaz kaynakları da büyük petrol şirketleri ile büyük tüketici devletlerin iştahını kabartmaktadır.Savaş sonrası gelişmeler, bazı komşu ülkelerin çıkarlarına uygun bir ortam yaratırken, diğerleri bu durumdan farklı biçimlerde zarar görmeye başlamışlardır. Özellikle de siyasal, güvenlik ve ekonomik alanlarda riskler artmıştır. Irak sorunu, üç boyutlu, birbiriyle etkileşim halinde kalıcı etkiler oluşturmuştur. Bunlar, savaşın doğrudan tetiklediği Irak ile ilgili gelişmeler, mevcut durumun bölgesel dengeler üzerine etkileri ve küresel aktör A.B.D.' nin yeni durumu olarak sıralanabilir. İfade edilen alanlardan her biri, ülkelerin Irak algılamasını/okumasını farklılaştırmıştır.Anahtar Kelimeler : Körfez Savaşı, Türkiye,Irak, Ortadoğu
Özet (Çeviri)
Iraq's ongoing political, economic, security and humanitarian problems, not only in this country is closely related to the entire region and even the world. Iraq, geopolitics, natural resources, social, political, ethnic and sectarian characteristics beyond the limits of the current problems can easily carry. The country's ethnic and sectarian diversity that continues beyond the political boundaries of Iraq, enclosing facility based in the territory of this country do not give problems, problems also spread to neighboring countries or affects them. The country's rich oil and gas resources as well as the major oil companies and major consumer states imperative.The post-war developments, while creating an environment in the interests of some of the neighboring countries, while others have begun to suffer from this situation in different ways. In particular, the political, security and economic fields has increased the risks. Iraqi problem, three-dimensional, interacting with each other has created a lasting impact. These are directly triggered by the Iraq war developments related to the current situationKey Words :Gulf War, Turkey, Iraq, the Middle