Search for roots in contemporary Armenian-American literature
Çağdaş Ermeni-Amerikan edebiyatında köken arayışı
- Tez No: 326135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tarih boyunca Ermeniler azınlık olmanın zorluklarının üstesinden gelmiştir ki bu Eski Dünyadan yeni kıtaya göçlerinden sonra da devam etmiştir. Amerikan toplum geneli tarafından Ermenilerin tektipleştirilmelerine ek olarak, başka bir güçlük de kültürlerini muhafaza edip asimilasyona karşı direnç göstermekti. 60'lı yıllardan sonra 1920'lerin eritme potası ideolojisi önemini yitirdi ve bu esnada olan değişim, azınlıkların temsil edilmesi adına bir etnik gurur ve yazarsal söylem gücü üzerine vurgu yaptı. Kimlik ve temsil meselelerinde olan bu türde bir kültürel ve politik değişim, Amerika'daki Ermeni diasporasının kendi farklı özelliklerini edebiyatta ifade edebilmeleri için bir sıçrama tahtası oldu. İlk Ermeni-Amerikan yayınları hasret, göçmenlerin uyum çabaları ve insancıllık üzerine odaklandı. Ancak köken arayışı temasının kullanılması ile 1960'ların sonrasında Ermeni-Amerikan edebiyatı eski edebi ifadelere karşı bir anti-tez haline geldi; bu olgu vazgeçilmez olan etnik gururla birlikte Ermeni ve Amerikalı her iki kimliğin de bütünleşmesi üzerine yansıyan kimlik politikalarına yeni bir yaklaşımla belirtildi. Bu temada, Ermeni kökenli Amerikalı başkarakterler, tireli kimliklerini müzakere ederek Ermeniliği elde etmeye çalışır. Bu temel olgudan yola çıkarak, Ermenilerin tarihleri Amerikalı Ermenilerin sosyokültürel özellikleri açıklanmış, etnik teoriler kullanılmıştır. Rise the Euphrates (1994), Passage to Ararat (1974), ve Black Dog of Fate (1999) eserlerinin incelemesi başkarakterlerin kimlik yolculuklarını göstermek için olan son aşamadır. Bu çalışmanın nihai hedefleri çağdaş Amerikan-Ermeni edebiyatı incelemesindeki boşlukları doldurmak, belirli yapısal ve biçimsel araçlar yoluyla yazarların nasıl tarihe dayanan özel bir Ermeni-Amerikan dünya bakış açısını ifade ettiğine ışık tutmak olmuştur. Başkarakterlerin özelliklerini dikkate alarak ve köken arayışı bağlamında; bu çalışma, Ermenistan ve kültürel öğeleri sadece keşfedilip dönülecek geçici bir varış yeri olarak işlev görürken, olgunluğa erişmiş Ermeni-Amerikan edebi yazınının ne kadar Ermeni veya Amerikalı olduğunu göstermeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the Armenians have survived the challenges of being a minority, which continued after their immigration from the Old World to the new continent. In addition to the stereotyping of the Armenians by the American mainstream culture, another challenge was retaining their culture and to resist assimilation. The 1920s ideology of melting-pot lost its prevalence following the 60s, when this shift emphasized ethnic pride and an authorial discourse power for representing the minorities. Such a cultural and political shift in issues of identity and representation became a springboard for the Armenian-Americans to express their peculiarities in literature. The early Armenian-American publications focused on nostalgia, adaptation struggles of the immigrants and humanism. However, post 1960s Armenian-American literature became an antithesis to the earlier ways of literary expressions via utilizing search for roots as a theme, which was marked by a new approach to identity politics, reflecting the amalgamation of both identities, Armenian and American, with an indispensable ethnic pride. In this theme, the protagonists, who are the Americans of Armenian decent, struggle to achieve Armenian-ness by negotiating their hypenated identities. Proceeding from this principal question, Armenian history and Armenian-American socio-cultural aspects were explained, and theories on ethnicity were employed. Analyzing Rise the Euphrates (1994), Passage to Ararat (1974), and Black Dog of Fate (1999) was the last step to illustrate the protagonists? identity quests. The ultimate goals of this study are to fill in the gaps in the analysis of contemporary Armenian-American literature and to elucidate how the authors, by means of particular structural and stylistic devices, render a special Armenian-American worldview that is deeply rooted in history. In presence of the protagonists analyzed under the theme of search for roots, this study aimed to demonstrate how Armenian or how American is the Armenian-American literary writing in its maturity, when Armenia and her cultural elements only function as a temporary destination to be discovered and to be returned from.