Kan lekesinde ABO grup tayininde absorbsiyon inhibisyon ve absorbsiyon elüsyon metodlarının ardışık olarak kullanılmasının güvenilirliği hakkında bir çalışma
  1. Tez No: 32615
  2. Yazar: R. CEMİL ÖTKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada az miktarda kan lekelerinden ABO grup tayininde absobsiyon inhibisyon ve absorbsiyon elüsyon metodlan aynı leke parçasında ardışık olarak uygulanmıştır. Absorbsiyon inhibisyon testinin sensitivitesinde 1/64 ve 1/256 dilüsyonlarda belirgin bir düşüş olmuş, ancak absorbsiyon elüsyon testinin sensitivitesinde herhangi bir farklılık gözlenmemiştir. Elde edilen bulgulara göre, aynı leke parçasında ardışık uygulama ile absobsiyon inhibisyon ve absobsiyon elüsyon metodlanyla aynı sonuç alındığında tespit edilen grubun kesinlikle doğru olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak iki metotta da aynı sonuç alınmadığı taktirde, mümkün olan hallerde öncelikle lekedeki antikorlar tespit edilmeli (backtyping= reverse grouping) veya daha farklı teknikler uygulanmalıdır. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, absorption inhibition and absorption elution were applied consecutively in small amounts of dried bloodstains for ABO grouping. The sensitivity of absorption inhibition test has decreased significantly in 1/64 and 1/256 dilutions, in which no change has been noticed for absorption elution. The main result of this work is that, in consecutive application, one can be sure of the ABO group of the stain if the results of two methods are similar for the same part of it. However, if the results are different from each other, backtyping (=reverse grouping), if possible, or other advanced methods must be stuied. 80