Hacettepe Üniversitesi hastaneleri kan bankası Aferez Ünitesi'nde gerçekleştirilen tedavi amaçlı aferez işlemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of therapeutic apheresis caried out in University hospitals blood bank Apheresis Unit
  1. Tez No: 326186
  2. Yazar: ALİ AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İLHAMİ ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETAkdoğan A, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Kan Bankası Aferez Ünitesi'nde Gerçekleştirilen Tedavi Amaçlı Aferez İşlemlerinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2002. Aferez kan komponentlerinin ayrıştırılarak toplanması işlemidir. Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Kan Bankası Aferez Ünitesi'nde yapılan terapötik aferez uygulamalarının güvenilirlik ve etkinliğinin değerlendirilmesi, ortaya çıkan komplikasyonlar ve bunlara predispozisyon yaratabilecek durumların saptanması ve terapötik aferez uygulamalarının iyileştirilebilmesine yönelik önerilerde bulunmak amacıyla bir çalışma yürütülmüştür. Retrospektif olarak Ocak 1999 ile Ocak 2002 tarihleri arasında yapılan terapötik aferez uygulamaları incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen süre içerisinde yaş ortalaması 41.7±19.4 olan 20 kadın (%40), 30 erkek (%60) hastaya toplam 221 seans terapötik aferez uygulaması yapılmıştır. Yüzkırküç seans (%65) plazma değişimi, 47 seans (%21) lökaferez, 18 seans (%8) trombositaferez, 8 seans (%4) periferik kök hücre toplanması, 5 seans (%2) eritrosit değişimi yapılmıştır. Plazma değişimi %50, lökaferez %27, trombositaferez %67 hastada etkili bulunmuştur. Periferik kök hücre toplama uygulamalarının %80'i, eritrosit değişimi uygulamalarının %100'ünün başarılı olduğu saptanmıştır. Büyük kısmı plazma değişimi yapılan hastalarda olmak üzere seansların %14'ünde, hastaların ise %34'ünde komplikasyon gözlenmiştir. En sık görülen komplikasyonlar katetere ilişkin (%20) komplikasyonlar ve hipotansiyondu (%17). En önemli komplikasyon olarak refrakter TTP'si olan bir hastada plazma değişimi sırasında olan kardiyak arrest saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAkdoğan A, Evaluation of therapeutic apheresis procedures carried out in Hacettepe University Hospitals Blood Bank Apheresis Unit, Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Specialty Thesis, Ankara, 2002. Apheresis is the process of separation and collection of blood components. A study was carried out to evaluate the safety and efficacy of therapeutic apheresis procedures performed in Hacettepe University Hospitals Blood Bank Apheresis Unit, to document complications and possible predisposing conditions and to make suggestions to ameliorate therapeutic apheresis procedures. Therapeutic apheresis procedures carried out between January 1999 and January 2002 were retrospectively analysed. During this period, 221 procedures of therapeutic apheresis was performed on 20 female (40%) and 30 male (60%) patients (mean age 41.7±19.4). Of these, 143 (65%) were plasma exchange, 47 (21%) leukapheresis, 18 (8%) thrombocytapheresis, 8 (4%) peripheral stem cell collection and 5 (2%) erythrocyte exchange procedures. Plasma exchange was successful in 49%, leukapheresis in 26%, and thrombapheresis in 66% of patients. Peripheral stem cell collections were successful in 80% and erythrocyte exchanges were successful in all patients. Complications occurred in 14% of all procedures and 34% of patients, the majority being in plasma exchanges. Catheter-related complications (20%) and hypotension (17%) were the most common complications. The most severe complication was cardiac arrest during plasma exchange in a patient with thrombotic thrombocytopenic purpura.