Bireyleri doğa yürüyüşlerine katılıma motive eden nedenlerin belirlenmesi: Ankara örneği
Determination of the motivational factors that affect individual to participate trekking: A sample of Ankara
- Tez No: 326193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. FATİH YENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin doğa yürüyüşlerine katılımını motive eden nedenlerin belirlenmesidir. Çalışmaya, Ankara ilinde bulunan, gönüllü spor birlikleri bünyesinde doğa yürüyüşlerine katılan 164 erkek ve 138 kadın olmak üzere toplam 302 doğa yürüyüşçüsü gönüllü olarak katılmıştır.DYKMÖ'nin bireyleri doğa yürüyüşlerine katılımı motive edecek nedenleri içeren 46 maddeden (1) sosyal, (2) sağlık, (3) eğitim, (4) zaman ve (5) gözlem olmak üzere 5 alt boyuttan oluşmaktadır. DYKMÖ'nde katılımcılardan doğa yürüyüşlerine katılmalarında etken olabileceği düşünülen nedenlerin önem derecesini ?Kesinlikle Katılıyorum (1)? ve ?Kesinlikle Katılmıyorum (5)? şeklinde 5'li Likert tipi ölçek üzerinde değerlendirmeleri istenmiştir.DYKMÖ'nin geçerliliğini test etmek için Temel Bileşenler (Principle Component) faktör analizi yapılmıştır. Ölçeğin güvenirliğini test etmek için hesaplanan Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı ,70 ?gözlem? ile ,87 eğitim arasındadır. Araştırmada kullanılan anketin 5 alt boyutunda doğa yürüyüşlerine katılan bireylerin cinsiyetlerine ve medeni hallerine göre farklılığı test etmek için yapılan t-test analizi sonuçlarına göre, anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.ANOVA sonuçlarına göre, yaş, ekonomik durum, sahip olduğu boş zaman süresi ve doğa yürüyüşlerine katılım sıklığı değişkenlerinde anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Yine ANOVA sonuçlarına göre, yetiştiği çevre değişkeninde anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.Sonuç olarak, bireyleri doğa yürüyüşlerine katılıma motive ettiği kabul edilen sosyal, eğitim, zaman ve gözlem alt boyutlarının, bireyleri doğa yürüyüşlerine katılıma motive eden faktörler olarak yer aldıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the reasons that motivate the participation of individuals to trekking. 164 men and 138 women, total of 302 trekking who participate to the trekking within voluntary sports associations in the Province of Ankara have voluntarily participated to this study.The 46 articles of DYKMÖ which include the reasons to motivate the individuals to participate to trekking are comprised of 5 sub-dimensions such as (1) social, (2) health, (3) education, (4) time and (5) observation. The participants have been requested to evaluate the importance degree of the reasons considered as it may be effective to their participation to the trekking on the five point likert scale in the way ?strongly agree? (1) and ?strongly disagree? (5).In order to test the validity of DYKMÖ, the Principle Component factor analysis has been made. Cronbach?s Alpha coefficient internal consistency that has been calculated to test the reliability of the scale is between 70 ?observation? and 87 ?education?. According to the results of t-test analysis that has been made to test the difference according to the genders and marital statuses of the individuals who participated to the trekking in the 5 sub-dimensions of the questionnaire used in the research, it has been determined that there is no significant difference.According to ANOVA results, it has been determined that there is a significant difference in the variants such as age, economic conditions, leisure time and the frequency of participation to trekking. Again according to ANOVA results, it has been determined that there is no significant difference in the variant of the individual?s background.As a consequence, it can be said that the sub-dimensions such as social, education, time and observation that are considered to motivate the participation of individuals to trekking are taken part as the factors that are motivate the participation of individuals to nature walks.