Periodontal hastalıkların kronik obstruktif akciğer hastalığı(KOAH) üzerine etkisi
The effect of periodontal diseases on chronic obstructive pulmonary disease (COPD)
  1. Tez No: 326194
  2. Yazar: BESTE PERVANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BERRİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Periodontal hastalıklar ile ilişkili oral patojenlerin bir risk faktörü olarak işlev görüp; KOAH atağı gelişimine ve hastalığın ilerleyişine katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı hafif derece akut ataktaki KOAH hastalarının bronkoalveoler lavaj, tükürük ve mikrobiyal dental plak örneklerindeki Agregatibacter actinomycetemcomitans, Prevotella intermedia ve Porphyromonas gingivalis seviyelerini mikrobiyolojik olarak değerlendirmek ve KOAH ile periodontal hastalıklar ve zayıf oral hijyen arasındaki potansiyel ilişkiyi araştırmaktır.Çalışmaya katılan 91 bireyin sistemik durumu (KOAH akut atağında-sağlıklı), periodontal durumu (periodontitis-sağlıklı) ve sigara kullanımı (kullanıyor-kullanmıyor) göz önüne alınarak altı çalışma grubu oluşturuldu: KOAH(+)PER(+)Sigara(+), KOAH(+)PER(-)Sigara(+), KOAH(-)PER(+)Sigara(+), KOAH(-)PER(-)Sigara(+), KOAH(-)PER(-)Sigara(-), KOAH(-)PER(+)Sigara(-). Tüm katılımcılar periodontal açıdan değerlendirildikten sonra, tükürük ve subgingival plak örnekleri alındı. KOAH olan bireylerden ek olarak bronkoalveolar lavaj örneği alındı. Tüm örnekler Real-time Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile mikrobiyolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease and poor oral health can be the cause of the higher concentration of oral pathogens in saliva. These pathogens can be aspirated into the upper airway, they can be attached to the lung and airway epithelium and induce directly inflammatory response. From aspirated upper airway contents induced inflammation may play a causal role in the progression and severity of COPD exacerbation. The aim of our study was to determine the potential relationship between acute exacerbation of COPD and periodontitis by microbiologically analyses of Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Prevotella intermedia and Porphyromonas gingivalis levels in microbial dental plaque (MDP), bronchoalveolar lavage (BAL) and saliva samples in COPD patients with mild acute exacerbation. Ninety-one patients were recruited and divided into 6 subgroups of COPD(+)PER(+)Cigarette(+), COPD(+)PER(-) Cigarette(+), COPD(-)PER(+)Cigarette(+), COPD(-)PER(-)Cigarette(+), COPD(-)PER(-)Cigarette(-), COPD(-)PER(+)Cigarette(-). A complete periodontal and airflow limitation measures was performed and MDP, BAL and saliva samples were collected. Bacteria levels were detected by Real- time PCR. The statistical analysis was performed by Varience Analysis, Student?s t test, Mann Whitney U and Spearman?s Correlation tests.