Süt molar dişlere üç farklı akışkan kompozit materyalinin uygulanması sonrası polisajlama ve yüzey koruyucu işlemlerinin etkinliğinin in vitro olarak değerlendirilmesi
The in vitro evaluation of the effectiveness of polishing and surface coating after the application of three different flowable composite materials to primary molar teeth
- Tez No: 326196
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni geliştirilen akışkan kompozitlerle süt dişlerinde yapılan restorasyonlarda, polisajlama ve yüzey koruyucu uygulamasının marjinal adaptasyon ve mikrosızıntı üzerine etkinliğinin ve mikrogerilim testi ile kompozitlerin süt dişi dentinine bağlanma kuvvetlerinin değerlendirilmesidir.Çalışma için 120 adet çürüksüz süt molar diş kullanılmıştır. Dişlerden 60 tanesinin bukkal ve lingual yüzlerinde sınıf V kaviteler hazırlanmış ve dişler üç gruba ayrılarak üç farklı akışkan kompozit uygulanmıştır (Vertise Flow, G-aenial Universal Flo, Tetric N-Flow). Gruplardaki restorasyonların yarısına polisaj yapılmıştır. Daha sonra alt gruplar yine ikiye ayrılarak yarısına yüzey koruyucu (G-Coat Plus) uygulanmıştır. Marjinal adaptasyon değerlendirmeleri dişlerden hazırlanan replikalar üzerinde; mikrosızıntı değerlendirmeleri dişler üzerinde yapılmıştır.Geriye kalan 60 adet diş, dentin yüzeyleri açığa çıkacak şekilde bukkalden aşındırılmıştır. Dişler üç gruba ayrılarak dentin yüzeylerine üç farklı akışkan kompozit uygulanmıştır. Mikrogerilim testi ile bağlanma kuvvetleri ölçülerek kopma tipleri SEM'de incelenmiştir.Çalışmanın sonuçlarına göre, polisaj yapılması tüm gruplarda marjinal adaptasyonu azaltarak mikrosızıntıyı arttırmıştır. Yüzey koruyucu uygulandığında ise, marjinal adaptasyon ve mikrosızıntı ölçümleri anlamlı derecede daha başarılı bulunmuştur. Bağlanma kuvveti değerleri sırasıyla G-aenial için 15.5MPa, Tetric için 13MPa, Vertise için 2.3MPa olarak ölçülmüştür.Sonuç olarak, yüzey koruyucu uygulamasının restorasyonların başarılarını arttırdığı ve self-adeziv akışkan kompozit Vertise Flow'un bağlanma kuvvetinin yetersiz olduğu görülmüştür. Yeni geliştirilen materyaller ile ilgili daha fazla laboratuvar ve klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate effectiveness of polishing and surface coating on marginal adaptation and microleakage of new flowable composite restorations on primary teeth and the composites? bond strengths to primary tooth dentin by microtensile test.For the study, 120 non-caries primary molar teeth were used. Class V cavities were prepared in buccal and lingual surfaces of 60 teeth and the teeth were divided into three groups in three different flowable composites (Vertise Flow, G-aenial Universal Flo, Tetric N-Flow). Half of the restorations in each group were polished. Then the subgroups were divided into two again and surface coating (G-Coat Plus) was applied on half of the restorations. Marginal adaptation assessments were made on replicas of teeth; microleakage assessments were made on teeth.The remaining 60 teeth were abraded from buccal to expose dentin surfaces. The teeth were divided into three groups and three different flowable composites were applied dentin surfaces. Bond strengths were measured by microtensile test and fracture modes were analyzed with SEM.According to the results of this study, polishing reduced marginal adaptation and increased microleakage in all groups. When surface coating was applied that marginal adaptation and microleakage measurements were significantly successful. Bond strength values were measured respectively that 15.5MPa for G-aenial, 13MPa for Tetric, 2.3MPa for Vertise.Consequently, the surface coating applications were increased the success of restorations and self-adhering flowable composite Vertise Flow?s bond strengths were found to be inadequate. More laboratory and clinical studies are needed on newly developed materials.