Yeni geliştirilen iyontoforez etkili fluorid kaşığının remineralizasyondaki etkinliğinin in vitro olarak değerlendirilmesi
An in vitro evaluation of the efficiency of a new iontophoresis fluoride tray on remineralization
- Tez No: 326197
 - Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ULUSU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, iyontoforez tekniği ile fluorid uygulanmasını sağlamak üzere özel olarak geliştirilmiş ?Fluorinex? fluorid kaşığının remineralizasyondaki etkilerini; fluoridin konvansiyonel fluorid kaşığı ile jel halinde uygulanması ve konvansiyonel iyontoforez cihazı ile uygulanmasının etkileri ile lazer floresans ölçümleri kullanarak karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir.Çalışmada gelişimini tamamlamamış, herhangi bir anomaliye sahip olmayan 60 adet çürüksüz premolar ve molar dişte in vitro koşullarda başlangıç çürük lezyonu oluşturuldu. Dişler rastgele seçilerek dört gruba ayrıldı. Birinci grupta yer alan örneklere konvansiyonel teknikle 4 dakika, %1.23' lük APF jel, ikinci gruba ise konvansiyonel iyontoforez cihazı ile 4 dakika, %2' lik NaF uygulaması yapıldı. Diğer çalışma grubu olan Fluorinex grubunda yer alan lezyonlara ise öncelikle iyon akımının arttırılması amacıyla 1 dakika CuCl2 solüsyonu, daha sonra ise Fluorinex kaşık ile %1.23' lük APF jel 4 dakika uygulandı. Kontrol grubunda bulunan örnekler, herhangi bir işlem uygulanmadan 4 dakika distile su içerisinde bekletildi. Uygulamalardan sonra tüm örnekler ağız ortamının taklit edilmesi amacıyla iki hafta süre demineralizasyon ve remineralizasyon döngülerinden oluşan pH siklusuna alındı.DIAGNOdent pen ölçümleri başlangıç mine lezyonlarının oluşturulmasını takiben, fluorid uygulamalarından ve pH siklusundan sonra kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects on remineralization of a new iontophoresis device called `Fluorinex?, conventional APF gel treatment, and conventional ionthophoresis device comparatively by laser fluorescence measurements.Artificial incipient carious lesions were created on immature, 60 intact premolar and molar teeth with no defects. The specimens were randomly allocated to four groups. To specimens in the first group 1.23% APF gel was applied by conventional method for 4 minutes and in the second group 2% NaF solution applied by conventional iontophoresis device for 4 minutes. In Fluorinex group specimens were pretreated with CuCl2 for 1 minute and then treated for 4 minutes with 1.23% APF gel in a Fluoritray. Control group was placed in distilled water for 4 minutes. After these applications all specimens were included to a pH cycling, this schedule was designed to approximate the pH dynamics of the oral environment.DIAGNOdent pen measurement were obtained in three different time intervals; after incipient carious lesions, after fluoride treatments and after pH cycling.