Çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde bazı üretici girdilerinin asmanın üzüm verim ve kalitesine etkileri üzerinde araştırmalar
Research concerning the effects of the producer input on the yield and quality of the grapes in the production of sultana raisin
  1. Tez No: 134633
  2. Yazar: MÜBECCEL TOPUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İLTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ill (ÖZET) ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM ÜRETİMİNDE BAZ! ÜRETİCİ GİRDİLERİNİN ASMANIN ÜZÜM VERİM VE KALİTESİNE ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR TOPUZOĞLU.Mübeccel Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilimdalı TezYöneticisi:Prof.Dr. Ertan İLTER Mayıs, 2003 112. Sayfa Denemenin birinci amacı: Bağların gübrelenmesin- de kullanılan bazı gübrelerin ve ayrıca asmanın hastalık ve zararlılardan korunmasında kullanılan bazı pestisitlerin, asmanın üzüm verim ve kalitesine etkilerini saptamaktır. Bu amaçla, planlanan denemelerjzmir'in Bayındır ilçesine ait Çırpı/Ârıkbaşı beldesinde bulunan Yuvarlak Çekirdeksiz üzüm çeşidi ile tesis edilmiş bağda 2001 ve 2002 yıllarında yürütülmüştür. Denemede uygulanan değişik uygulama kombinasyonları, Yuvarlak Çekirdeksiz yaş üzüm verimini 2001 de istatistiki olarak önemsiz,2002 de ise istatistiki olarak önemli derecede etkilenmiştir. Bu etkileşim yaş üzümün nicelik bulgularından salkım sayısı, salkım ağırlığı ve tane boyunda her iki yılda da önemli; nitelik bulguları üzerinde ise yüzde asit bulguları sadece 2001 yılında, önemli derecede etkiler yapmıştır. Çekirdeksiz kuru üzüm verimi ve randımanı 2001 de önemsiz,2002 de ise önemli derecede etkilenmiştir.IV Çekirdeksiz kuru üzümün nitelik bulguları da 2001'de önemsiz,2002 yılında ise invert şeker ekspertiz değeri önemli, 100 tane ağırlığı ise önemsiz derecede etkilenmiştir. Denemede uygulanan değişik ilaç ve gübre kombinasyonları ile asmaların beslenme durumu incelendiğinde 2001 yılında, azotla beslenme durumu iyi; fosfor açısından ilk dört uygulamada iyi, beşinci uygulama da ise iyiye yakındır. Potasyum açısından bütün uygulamalarda beslenme durumu orta düzeyde, fakat iyi beslenme durumuna yakındır. Magnesyum açısından orta grupta olup iyi gruba doğru üst değerler taşımaktadır. Mikro besin elementleri bakımından beslenme durumuna gelince Demir açısından orta olup bu değer kendi grubunun üst sınırına yakındır. Bakır açısından ise iyi beslenme grubundadır. Çinko bakımından ise orta derecede, Mangan bakımından ikinci uygulamada düşük, diğer gruplarda çok düşüktür. 2002 yılında azotla iyi derecede, fosforla orta ile iyi derecede, potasyumla iyi derecede, magnesyumla iyi derecede, mikro besin elementlerinden demirle çok iyi derecede.bakırla iyi ve çok iyi derecede, çinko ile iyi derecede, mangan ile beslenme durumu orta derecededir. Kullanılan gübreler ve pestisitler arasında değişik beş uygulama kombinasyonu oluşturularak deneme bağında uygulanmıştır. Birinci ve ikinci kombinasyonlarda kullanılan gübrelerde kurşun içerik miktarı yüksek (Pb +), ilaçlarda ise kurşun içerik miktarı düşüktür.(Pb -). Üçüncü ve dördüncü uygulamalardakullanılan gübrelerin kurşun içerik miktarları düşük (Pb -), ilaçlarda ise yüksektir (Pb+). Beşinci uygulamada kullanılan ilaç ve gübrelerin kurşun içerik miktarı düşüktür. TARİŞ AR-GE Laboratuarında yapılan analizlerde denemede kullanılan gübre ve pestisitlerin içinde değişik miktarlarda kurşun (0,008-22 ppm) miktarı saptandığın dan, bunun yapraklarda, yaş üzümde ve kuru üzümde ne oranda kalıntı bırakacağını saptamak denemenin amaçları arasındadır. Uygulama kombinasyonlarının etkisi nedeni ile oluşan kurşun kalıntı miktarları saptanmış olup,2001 yılındaki üç uygulama zamanında (15.03; 05.04 ve 06.06); buna karşılık 2002 yılında iki uygulama zamanında (07.05; 21.06) istatistiksel açıdan önemli bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgular mevcut literatür ile karşılaştırılarak tartışılmış ve yapraklar, yaş üzüm ve kuru üzümde izin verilen sınırın üzerinde (0,5 ppm ) kurşun içeren kombinasyonlar için gerekli öneriler yapılmıştır.Sorun yaratacak miktarlar yapraklarda elde edilmiştir. Yaş üzümde üçüncü kombinasyon dışında; kuru üzümlerin tamamında sorun yaşanmamıştır. Anahtar Sözcükler.-Yuvarlak çekirdeksiz üzüm, gübre.ilaç.beslenme, verim,kalite,Pb kalıntısı
Özet (Çeviri)
VI (ABSTRACT) RESEARCH CONCERNING THE EFFECTS OF THE PRODUCER INPUT ON THE YIELD AND QUALITY OF THE GRAPES IN THE PRODUCTION OF SULTANA RAISIN TOPUZO?LU, Mübeccel Doctoral thesis Department of Horticultural Science Supervisor : Prof. Dr. Ertan İLTER May, 2003.. 112.. Page The first aim of the experiment is to determine the effects of the synthetic manure used to fertilize the vineyards and also the effects of the pesticides used in the protection of the vines against diseases and insects on the yield and the quality of the vine. For that purpose, the experiments which had been planned were conducted in the round seedless grape (Yuvarlak Sultaniye) vineyard in Çırpı/Arıkbaşı region in Bayındır, Izmir in the years 2001 and 2002. Due to the different combinations of application in the experiment, the yield of round seedless grapes was affected insignificantly in 2001 but significantly in 2002.Among the findings of quantity of the grapes, the number of bunches, the weight of bunches and the size of berries were significantly affected by that interaction in both years but among the findings of quality, the findings of acid, in percentage terms, were significantly affected only in 2001. The yield of seedless raisin was affected slightly in 2001 but significantly in 2002. The findings of quality of the seedless raisin were affected to a some extent in 2001 whereas the expertisevıı value and invert sugar was affected to a high extent in 2002 and the weight of 100 berries was affected slightly. When the state of nutrition of the vines was studied, due to the different combinations of application in the experiment, nitrogen nutrition is good in 2001 but in terms of phosphorus it is good in the first four applications but goodish in the fifth application. In terms of potassium, the state of nutrition is moderate in all the applications but close to a good state of nutrition., it is in the middle group in terms of magnesium and it has high values towards the good group. As for the state of nutrition concerning the micro nourishment elements, It is moderate in terms of iron and this value is close to the upper limit of its own group. In terms of copper, it is in the good nutrition group. It is moderate in terms of zinc, good in terms of manganes in the second application and very low in the other groups. In 2002, the state of nutrition is good with nitrogen, moderate and good with phosphorus, good with potassium, good with magnesium, which is one of the micro nutrition elements, very good with iron, good and very good with copper, good with zinc and moderate with manganese. Five different combinations of application were formed among the manure and the pesticides decided to be used in the experiment and they were used in the experimental vineyard (Table 1). In the table, the amount of lead content in the manure used in the first and the second combinations is high (Pb+) but the amount of lead content is low in the pesticides (Pb-). The amount of lead content in the manure used in the third and the fourth applications is low (Pb-), but it is high in the pesticides (Pb+). The amount of lead content of the manure and the pesticides used in the fifth application is low. In the analyses done in the TARİŞ Research and Development Laboratory, different amounts of lead (0.008-22 ppm) were observed in the manure and the pesticides used in the experiment; therefore, the second aim of the experiment was tovııı determine to what extent it would leave remains on the leaves, grapes and raisins. The amounts of lead residue caused by the effect of the combinations of application were determined and statistically important findings were obtained during the three applications in 2001 (15.03 ; 05.04 ; 06.06) and the two applications in 2002 (07.05;21.06). The findings obtained were compared with. the available literature and discussed and the necessary suggestions were made for the combinations containing more lead than the allowable limit for leaves, grapes and Sultana raisin (0.5 ppm). The residue amounts which will cause trouble were observed in the leaves. Except the third combination, no problems were met in the grapes and not many problems were met in the raisins. Key words : round Sultana grapes, manure, pesticide, nutrition, yield, quality, Pb residue.