Amalgam restorasyonların postoperatif hassasiyetinde oksalat bazlı hassasiyet gidericilerin etkinliğinin değerlendirilmesi
Clinical evaluation of oxalate based desensitizer on reduction of postoperative sensitivity of amalgam restorations
  1. Tez No: 326201
  2. Yazar: ŞEFİKA SELEN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada amaç, farklı kavite derinliklerindeki süt dişlerine uygulanan amalgam restorasyonların postoperatif hassasiyetinde oksalat bazlı bir hassasiyet giderici ajan ile total-etch adeziv sistem ve bunların kombine kullanımının etkinliğinin copal vernikle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesinin in vivo ve in vitro olarak yapılmasıdır.7-10 yaş grubu hastalardan çalışmada belirlenen kriterlere göre toplam 100 adet Sınıf I çürüklü süt molar diş seçilerek çalışmaya dahil edilmiştir. Seçilen dişlere, lokal anesteziyi takiben rubber-dam izolasyonu altında standart frezlerle sınıf-I kavite preparasyonları yapılarak dişler rastgele 4 gruba ayrılmıştır:Grup 1: Smartprotect® (oksalat bazlı hassasiyet giderici)Grup 2: Adper Single BondTM 2 (total-etch adeziv)Grup 3: Smartprotect® + Adper Single BondTM 2Grup 4: Copal vernikKavite yüzeylerine çalışmada kullanılan ajanlar uygulanan dişler amalgamla restore edilmiştir. Hastaların dişlerine 1, 7, 30 ve 90. günlerde soğuk testi uygulanarak hassasiyet değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmada kullanılan ajanların dentin yüzey morfolojisinde yaptıkları değişikliklerin değerlendirilmesi amacıyla her gruptan ikişer diş SEM'de incelenmiştir. Her gruptan üçer diş fizyolojik çekim zamanı gelince çekilerek histolojik değerlendirme yapılmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre gruplar arasında yapılan değerlendirmede 1, 7, 30 ve 90. günlerde hassasiyet insidansı yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p>0,05). Kalan dentin miktarı arttıkça hassasiyet görülme oranı düşerken, zamanla hassasiyetin azaldığı gözlenmiştir. SEM analizi sonuçlarına göre tüm gruplardaki dişlerde dentin tübül ağızlarının tıkanmış olduğu gözlenmiştir. Histolojik incelemede, 4 gruptaki dişler arasında uygulanan ajanlara karşı gelişen pulpa cevapları arasında belirgin bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the in vivo and in vitro effectiveness of an oxalate based desensitizer, a total-etch adhesive, the combined used of these agents and a copal varnish on postoperative sensitivity after amalgam restorations of primary teeth. 100 primary molar teeth with class I carious lesions were selected through the patients between the ages of 7-10. After cavity preparation, teeth were assigned to 4 groups according to a randomized block designGroup 1: Smartprotect® (oxalate based desensitizer)Group 2: Adper Single BondTM 2 (total-etch adhesive)Group 3: Smartprotect® + Adper Single BondTM 2Group 4: Copal varnishThe cavities were filled with high copper amalgam. The time taken for a subject to respond to a standardized cold stimulus was recorded at 24 hours, one week, one month and three months after treatment. Two teeth from each group were selected for evaluating the dentinal tubules by scanning electron microscophic (SEM) observation. Three teeth from each group were extracted in their exfoliation time and histopathologic evaluation was carried out. As a result of this study, no significant statistical differences in postoperative dentin hypersensitivity after amalgam restorations was found within each group in 1, 7, 30 and 90 day (p>0.05). In addition to that the incidence of dentin hypersensitivity decreased as the amount of remaining dentin thickness. Dentin tubules were fully occluded for all four groups as the result of SEM observation. Histological evaluation demonstrated that there was no significant differences between the pulpal responses of all 4 groups.