Farklı implant planlamalarının yapıldığı tam dişsiz yarık damaklarda oklüzal kuvvetler altında oluşan gerilimin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of stress distribution in edentulous complete cleft maxillae constructed by different implant plannings under occlusal loading with finite element analysis
- Tez No: 326200
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışmamızda tek taraflı tam damak yarıklı maksillamodellerinde mini dental implantlar ve geleneksel implantlar kullanılarakfarklı planlamalarda oklüzal kuvvetler altında kortikal kemikte oluşangerilme miktarları sonlu elemanlar analiz yöntemi ile değerlendirildi.Yarık damaklı modellere 1. premolar, 2. premolar ve 1. molarbölgelerine denk gelecek şekilde iki, dört ve altı implantlı tasarımlaryapıldı. Üzerlerine geleneksel implantlara topuz başlı, mini implantlara dao ring topuz başlı tutucuya sahip overdenture protezler sanal olarakoluşturuldu. Tüm modellerde altı farklı oklüzal yüklemedeki asal gerilmemiktarları değerlendirildi. Oklüzal kuvvet değeri olarak seçilen 100 Ndeğeri, vertikal ve horizontal olarak 1. molar dişlerin ve santral dişlerinüzerinden uygulandı.Tüm yüklemelerde altı mini dental implantlı model tümmodellere göre avantajlı bulundu. Gerilmelerin en yüksek değerde çıktığımodel geleneksel ve mini dental implantın birlikte kullanıldığı model olaraktespit edildi. Tüm modellerde vertikal yüklemelerdeki gerilme değerlerilateral kuvvetlerdeki gerilme değerlerine göre daha düşük bulundu. Minidental implantlı modellerde gerilme değerlerinin düşük olması o ringparçanın stresleri kırıcı özelliğine bağlandı.
Özet (Çeviri)
Stress distributions in cortical bone around conventional andmini dental implants which were located in edentulous unilateral completecleft maxilla with different plannings was evaluated in our study.Implants were placed in 1. premolar, 2. premolar and 1.molar regions and two, four and six implant retained overdentures werecreated. Attachment system was determined as ball attachment and oring/ball attachment for conventional and mini dental implants,respectively. Maximum and minimum principal stress distributions wereevaluated in all models under six different loading conditions. Occlusalforce value of 100 N was applied both vertically and horizontaly on firstmolar teeth and vertically on central incisors.In all occlusal loading conditions model with six mini dentalimplants found advantageous to the other models in terms of stressdistribution. Maximum and minimum principal stress values increased inmodel which conventional and mini dental implants were used together.And also stress values of vertical loading conditions were found lower thanvalues of horizontal loading conditions. It is considered that the reason ofthe lowest stress values in models with mini dental implants were relatedto the stress breaking characteristic of o ring attachment.