İzole tavşan mide fundusunda hidrojen sülfür'ün endojen mediyatörlerle etkileşiminin araştırılması
Investigation of interactions of hydrogenous sulfide with endogenous mediators in isolated rabbit gastric fundus
- Tez No: 326203
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, H2S'in tavşan mide fundusunda elektriksel alan uyarısı (EAU) aracılı kolinerjik aşırım üzerine etkisi ve NO ile etkileşiminin araştırılması için NOS inhibitörü L-NAME varlığında, EAU aracılı kolinerjik aşırım üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneylerde 2.5-3 kg ağırlığında 20 adet albino tavşandan elde edilen mide fundus şeritleri Krebs solüsyonu içeren organ banyosuna izometrik kasılmaları kayıt etmek için izometrik kuvvet transdüserine bağlı olacak şekilde yerleştirilmiştir. EAU aracılı kolinerjik kasılma yanıtlarına guanetidin ve indometasin'in etkisi olmadı, atropin tamamen ortadan kaldırdı, neostigmin bu yanıtları artırdı, ?-gonotoksin GVIA ise anlamlı oranda azalttı. Nitrik oksit sentaz inhibitörü L-NAME, EAU aracılı kasılma yanıtlarını artırdı. Bu sonuçlar mide fundusunda elde edilen EAU aracılı kasılma yanıtlarının sinirsel uyarıya bağlı olduğunu ve kolinerjik sinirler kaynaklı olduğunu göstermektedir. Guanetidin ve indometasin varlığında, EAU aracılı kolinerjik kasılma yanıtlarını NaHS ve L-sistein konsantrasyon bağımlı olarak azaltırken, PAG etkilemedi. L-NAME varlığında, NAHS ve L-sistein'in inhibitör etkisi değişmedi. Ancak L-NAME varlığında inhibitör etkisinin geri dönüşü anlamlı oranda arttı. Noradrenalin ile kastırılmış mide fundus şeritlerinde NaHS ve L-Sistein anlamlı oranda gevşemeye neden olurken, PAG gevşemeye neden olmadı. NaHS ve L-sistein'in EAU aracılı kolinerjik kasılma yanıtları üzerinde oluşturduğu inhibitör etkisini noradrenalin ile kastırılmış dokularda da göstermesi etkilerinin postsinaptik mekanizma ile olduğunu göstermektedir. Ancak EAU aracılı nörojenik kasılma yanıtları üzerine H2S'in etkisinin zaman bağımlı olarak %55 oranında geri dönmesine rağmen noradrenalin ile kastırılmış dokularda geri dönüşün olmaması ve L-NAME varlığında bu geri dönüşte artış olması, H2S'in sinir sonlanmalarından nörotransmitter salıverilmesine etkisi olduğunu ve NO ile bir etkileşimi olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of H2S in rabbit gastric fundus on electrical field stimulation (EFS)-mediated cholinergic transmission and for the evaluation of interaction with NO, in the presence of NOS inhibitor, L-NAME, on EFS-mediated cholinergic neurotransmission. In the experiments, in order to record isometric contractions, 2.5-3 kg of 20 albino rabbits gastric smooth muscle strips were placed into an organ bath containing Krebs solution after being connected to an isometric force transducer. Guanethidine and indometacin had no effect on EFS-mediated cholinergic contraction responses while atropin totally abolished, neostigmine increased and ?-gonotoxin GVIA significantly diminished the responses. Nitric oxide synthase inhibitor, L-NAME increased the EFS-mediated contraction responses. These results show that EFS-mediated contraction responses obtained from gastric fundus depend on neural stimulation and are originated from cholinergic neurons. In the presence of guanethidine and indometacin, while NaHS and L-cysteine diminished EFS-mediated cholinergic contraction responses depending on concentration, PAG had no effect. In the presence of L-NAME, inhibitor effect of NAHS and L-cysteine showed no difference. However, in the presence of L-NAME, the reversal of inhibitor effect significantly increased. In gastric fundus strips contracted by noradrenaline, while NaHS and L-cysteine caused a significant relaxation, PAG had no relaxant effect. Since the inhibitor effect NaHS and L-cysteine on EFS-mediated cholinergic contraction responses were seen on also noradrenalin-contracted tissues, the effects are thought to occur via a postsnaptic mechanism. Although H2S effect on EFS-mediated neurogenic contraction responses reversed 55% depending on time, since no reversal was seen in noradrenalin-contracted tissues and the reversal increased in the presence of L-NAME, it is considered that H2S has an effect on neurotransmitter release from neural endings and has an interaction with NO.