GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran kadınların genital hijyen davranışları ve bu davranışların vajinal enfeksiyona etkisi
Genital hygienic behaviors and their effect on vaginal infection of the women who apply to GATA Women's İllnesses and Birth Clinic
- Tez No: 326205
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE BİLGİLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran kadınların genital hijyen davranışlarını ve bu davranışların vajinal enfeksiyona etkisini belirlemek amacıyla vaka-kontrol çalışması olarak yapılmıştır. Araştırmada vaka grubunun evrenini jinekolojik muayene sonrası vajinit tanısı alan, kontrol grubunun evrenini ise jinekolojik muayene sonrası vajinit tanısı almayan kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem hesaplamasında pilot uygulama sonucu elde edilen GHDE puanı kullanılmış, her iki grup için örneklem büyüklüğü 100 kişi bulunmuştur. Verilerin toplanmasında, soru formu ve GHDE kullanılmıştır. Soru formunda kadınların sosyo-demografik, doğurganlık özellikleri ve genital hijyene yönelik sorular yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 15.0 bilgisayar programında; yüzdesel dağılımlar, sayılar, minimum ve maksimum değerler ve Student's t testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Vajinal enfeksiyon tanısı alan ve almayan kadınların genital hijyen davranışlarına göre karşılaştırmaları ki-kare testi, risk faktörlerini belirlemek için odds ratio hesaplaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research was made as a case-control study for determining the genital hygienic behaviors and their effects on vaginal infections of the women who apply to GATA Women?s Illnesses and Birth Clinic. The universe of case group is women who have diagnosed with vaginitis after a gynecological examination, universe of the control group is women who are not diagnosed with vaginitis after a gynecological examination. In estimating the questionnaire of the research, GHDE points are used and in the pilot study the questionnaire amount was given as 100 people each for both of the groups. In data collection, question form and GHDE are used. In the question form socio-demographical, fertility characteristics and genital hygiene questions are asked. The data acquired, are evaluated in SPSS for Microsoft 15.00 software program as percentage distribution, minimum and maximum values and using Student?s T test. The comparison between groups, women diagnosed with vaginal infection and women not diagnosed with vaginal infection are made through ki-square test. Odds ratio was estimated to determine the risk factors.