Farklı vertikal konumlardaki dental implantlarda yükleme sonrası periimplant dokuların klinik ve mikrobiyolojik yöntemlerle incelenmesi
Evaluation of peri-implant tissues in implants placed sub-crestally after loading by clinical and microbiological methods
- Tez No: 326206
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde diş eksikliklerinin giderilmesinde alternatif bir tedavi seçeneği olan dental implant uygulamaları, implantoloji alanında yaşanan gelişmelerle giderek daha yüksek başarı oranlarına sahip olmaktadır. İmplant başarısı üzerine etki gösteren çok sayıda faktör bulunmaktadır. Ancak en önemli implant kayıp nedeni olarak gösterilen ?peri-implantitis?e neden olmasından ötürü implant çevresinde gözlenen mikrobiyal birikim özellikle dikkat çekmektedir. İki parçalı implantlarda implant-dayanak birleşimi arasında gözlenen ?mikro boşluk? mikrobiyal birikim ve iltihabi hücre yoğunluğunun en yüksek oranda tespit edildiği bölgedir. İmplant-dayanak bağlantı tasarımlarına göre farklılık gösteren mikro boşluk, konik vidalı bağlantı tasarımlarında diğer bağlantı şekillerine göre daha düşük infilamasyon oluşumuna neden olmaktadır. Aynı zamanda bu bağlantı tasarımına sahip implantların kret seviyesinin altında konumlandırıldıklarında doku desteğinin daha uzun süre stabil kaldığı ve implant başarısının hem fonksiyonel hem de estetik yönden uzun dönemde arttığı bildirilmiştir. Bu düşünce doğrultusunda bu anlayışla gerçekleştirilen implant uygulamalarında gerçek yükleme sonrasında gözlenen mikrobiyolojik değişimlerin değerlendirildiği bir çalışma gerçekleştirmeyi amaçladık.Çalışmamızda dahil edilme kriterlerini sağlayan 36 implanta (18 test, 18 kontrol) yer verilmiş olup, bu implantların protetik restorasyonları tamamlanmasıyla aynı gün içerisinde başlangıç ?0? ve sonrasındaki 1., 3. ve 6. aylarda klinik indeksler, radyografik görüntüler ve mikrobiyolojik analiz için subgingival örnekler alınmıştır. Elde edilen mikrobiyolojik örnekler q-PCR analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir.Elde edilen veriler doğrultusunda, test ve kontrol grupları arasında klinik, radyografik ve periodontal patojenlerin varlığıyla ilişkili verilerde istatistiksel olarak fark görülmemiştir. Ancak 6.ay toplam bakteri miktarlarında kontrol grubunda test grubuna nazaran daha yüksek değerler elde edilmiş ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar çerçevesinde, kısa dönemli takip içerisinde, kret seviyesinin altında konumlandırma gerçekleştirilen implantlarda, implant çevre dokularda daha iyi doku bariyeri sağlandığı söylenebilir. Ancak daha uzun dönemli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
As an optional treatment for missing teeth cases, dental implants have increasing success ratios due to the developments in the implantology. These success ratios are effected by many factors. The microbial accumulation around the implant, draws attention in these factors, because it is pointed as foremost reason of implant loss. Microbial accumulation is highest at micro gap which is a space between implant and abutment parts. This micro gap which differentiates according to the connection shape, leads less imflammatory reaction in morse cone shaped connections than other types of connections. It has been reported that when morse cone dental implants are located at sub-crestal level, it provides more lasting peri-implant tissue support and implant success increase in long term. Accordingly, in this study, we aimed to see the influence of sub-crestal placement on microbiological changes after functional loading of dental implants.36 (18 test, 18 control) dental implants are included in this study. Clinical, radiographical and sub-gingival samples for microbiological analysis were collected at the day of functional loading and at the 1st, 3rd and 6th months. Microbiological samples were analysed by q-PCR.No statistical difference was observed between the groups in clinical, radiographical and microbiological compostion of periodontal pathogens. On the other hand, the total amount of bacteria at the 6th month was higher in control group, which is found statistically significant.According to results it is possible to mean sub-crestal placement provide beter peri-implant tissue barrier against microbial accumulation. But further long-term studies are needed