Kastamonu ili ilköğretim öğrencilerinde skolyozlu olguların belirlenmesi ve egzersiz tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Determination of scoliosis facts and evaluation of physical exercises therapy s efficiency on the Kastamonu primary school students
  1. Tez No: 326207
  2. Yazar: DEFNE ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
?Kastamonu İli İlköğretim Öğrencilerinde Skolyozlu Olguların Belirlenmesi ve Egzersiz Tedavisinin Etkinliğinin Değerlendirilmesi? başlıklı doktora tez çalışmasında, ilköğretim çağındaki çocuklarda skolyozun erken teşhis edilmesi, skolyozun ilerlemesinin durdurulması ve/veya cerrahi müdahale ya da korseye gerek kalmaksızın egzersiz yoluyla tedavi edilip edilemeyeceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Kastamonu ili merkezinde bulunan 21 ilköğretim okulunda 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı ile 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında eğitim gören, yaş ortalamaları 10,28 yıl olan 3879 kız ve 4119 erkek olmak üzere toplam 7998 çocuk üzerinde okul taraması gerçekleştirilmiştir. Tarama sonrasında 37 çocuğa skolyoz teşhisi konulmuş ve 12 kişi deney, 12 kişi de kontrol grubu olmak üzere çalışmaya dahil edilmişlerdir.Tez çalışması kapsamında incelenen Kastamonu ili ilköğretim öğrencilerinde skolyoz görülme sıklığı; kızlarda %0.412, erkeklerde %0.509 ve toplamda %0.463 olarak tespit edilmiştir. Deney grubunun egzersiz öncesi 9.25° olan cobb açısı ortalaması egzersiz sonrasında 7.25°'ye gerilemiş, kontrol grubunun ise cobb açısı ortalamasındaki değişik açısından değerlendirilmesi sonucunda ilk ölçüm cobb açısı ortalamasının 11.58°'den 12.50°'ye yükseldiği bulgulanmıştır.Araştırma grubuna dahil edilen kız çocuklarının cobb açıları ortalamaları 10.83°, erkek çocuklarının cobb açıları ortalamaları ise 10.39° şeklinde hesaplanmış ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Skolyozun bulunduğu bölgelerin dağılımına bakıldığında araştırma grubunda, 13 kişide torakal, 3 kişide servikotorakal, 5 kişide torakolumbal ve 3 kişide lumbal şeklindedir.Tez çalışması kapsamında deney grubunun egzersiz öncesi ve sonrası istatistiki bulguları karşılaştırıldığında; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, dirsek genişliği, üst kol çevresi, göğüs derinliği, göğüs genişliği, biacromial çap, göğüs çevresi, sırt kuvveti ve cobb açıları ortalaması açısından anlamlı düzeyde bir farklılık tespit edilmiştir.Yürütülen çalışmanın sonuçları göstermektedir ki, ilköğretim çağındaki skolyoz hastalarının tedavilerinde egzersiz etkin bir yöntemdir. Ayrıca çalışma ailelerin ve öğretmenlerin de işbirliğiyle gerçekleştiğinde, hem skolyoz konusunda toplumsal bilinçlenmenin artması hem de erken teşhis ve skolyozun ilerlemesi durumunun önlenmesi sağlanabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the PhD Thesis entitled ?Determination of Scoliosis Facts and Evaluation of Physical Exercises Therapy?s Efficiency on the Kastamonu Primary School Students?, early diagnosis of scoliosis, to slow down the progress of scoliosis and/or the determination of the treatment via physical exercises without surgical intervention or corset on infants at the primary school period are aimed. In the thesis, school screening on 7998 infants (3879 girls and 4119 boys at an average age of 10,28) in 21Kastamonu central primary schools, at the terms of 2009-2010 Fall and 2010-2011 Spring Academic Year is carried out. During the school screening scoliosis diagnosed on 37 infants and experiment and control groups (each of them are containing 12 students) are selected between these infants.In the scope of this thesis, the frequency of scoliosis occurrence in Kastamonu primary school students are 0.412% in girls and 0.509% in boys. Average cobb angle of exercises group is measured as 9.25° before the physical exercises and measured as 7.25° after the physical exercises. Average cobb angle of control group is increased from 11.58° to 12.50° in two measurements.In the research group, the average cobb angles are measured as 10.83° in girls and 10.39° in boys. There isn?t significant differences related gender. Distribution of scoliosis in the research group is as thoracic in 13 infants, cervicothoracal in 3 infants, thoracolumbal in 5 infants and lumbar in 3 infants.When compared of pre and post physical exercises? statistical findings of exercises group there are significant differences at average height, weight, width of ellow, upper arm circumference, chest depth, chest width, biacromial diameter, chest circumference, back power and cob angle.As the research of thesis shows that physical exercises are effective method in the treatment of scoliosis patients at the age of primary school. It?s proved that if the exercises are done with the collaboration of families and teachers both the societal consciousness of the scoliosis fact would increase and early diagnosis and to slow down or to prevent the progress of scoliosis would be possible.