Elit masa tenisçilerin ve antrenörlerinin beslenme bilgisi ve alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of the nutritional knowledge and behaviors of elite table tennis players and coaches
  1. Tez No: 326212
  2. Yazar: OKTAY ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma beslenmenin, sporcuların hem genel sağlığı üzerindeki etkisinden hem de sportif performansını artıran önemli bir unsur olmasından hareketle, elit masa tenisi sporcularının ve antrenörlerinin, beslenme bilgilerini ölçmek, beslenme alışkanlıklarını tespit etmek ve çeşitli değişkenlere göre farklılaşmasını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Tarama modelindeki araştırmada, veri toplama aracı olarak 3 bölümden oluşan beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgilerini ölçmeye yönelik anket, 94 sporcu ve 44 antrenöre uygulanmıştır. Elde edilen verilerden katılımcıların demografik özelliklerine ve beslenme bilgisi ile beslenme alışkanlıkları bölümünde yer alan soruların frekans ve yüzde dağılımlarına bakılmıştır. Ayrıca beslenme bilgisi, beslenme alışkanlıklarına yönelik olarak, sporcu ve antrenör arasında fark olup olmadığını anlamak amacıyla ?iki örnek için bağımsız t testi? uygulanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinden belirlenen alt problemler incelendiğinde; Cinsiyet, öğrenim durumu, millik durumu ve düzenli spor yapma özelliklerine göre, anket sorularında yer alan beslenme bilgileri ve beslenme alışkanlıkları arasındaki farklılıkları tespit etmek için Independent Samples Test, Kruskal Wallis Testi ve Anova uygulanmıştır.Sonuç olarak; katılımcıların cinsiyet ve öğrenim değişkenine göre beslenme bilgi ve alışkanlılıklarında anlamlı bir farklılığın olmadığı, ancak antrenör ve sporcuların millilik durumunun beslenme bilgilerini etkilediği görülmektedir. Katılımcıların haftada birden fazla kuru baklagillerle beslenmeyi tercih ederken, sportif aktivite öncesi proteinle karbonhidrat içeren besinleri tercih ettikleri, yağ ve şeker içeren ürünlerden uzak durdukları ve vitamin-mineral ya da protein takviyesine gerek görmedikleri tespit edilmiştir. Araştırma grubunun ayrıca, toparlanma döneminde karbonhidrat açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesinin gerekli olduğu ve son öğünün sportif aktivitelerden en az 3 saat önce yenmesi gerektiğini belirttikleri ve beslenmenin sportif başarı üzerinde etkisi olduğuna inandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact on nutrition and general health of the athlete and sports recalling that an important factor that improves the performance. With this aim this study carried out, to measure nutrition knowledge dietary habits of the elite table tennis athletes and coaches, and to determine the detection and differentiation of several variables .Scanning model study, the three-part data collection tool for measuring dietary habits and nutritional knowledge questionnaire was applied to 94 athletes and 44 coaches. Frequency and percentage scores were administered from data obtained from the demographic characteristics of participants and the questions on nutrition knowledge and eating habits. In addition, , in order to understand whether there is a difference in nutrition information, dietary habits between athletes and coaches the independent two sample t test" was applied. When the demographic characteristics of respondents to the infrastructure problems were examined; To determine the differences among nutritional knowledge and habits according to gender, educational status, according to being a national athlete status, and regular sports activities Independent Samples Test, Kruskal-Wallis test, and ANOVA were applied.As a result, information of diet and habits of the participants according to gender and education variable is not a significant difference, but the nutritional information for coaches and athletes affected by the status of a national player of the participants prefer eating dry beans, while more than a week, training and exercise their choice of foods that contain protein, carbohydrate, fat and sugar-containing products are stand-offish, however, they do not need vitamin-mineral supplements or protein have been identified. Research group also specified that during recovery period after sport activity the foods rich in carbohydrate should be consumed and last meal should be 3 hours before the trainin or competition also they belive that nutrition has the effect on sport achivement