Elit raket sporcularının postür yapılarının incelenmesi
Investigation of the posture structures of elite racket athletes
- Tez No: 790742
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada raket sporlarında vücudun dominant tarafının kullanımını gerektiren antrenman ve müsabakalarına bağlı olarak oluşan postüral asimetrilerin, birbirleriyle ve sedanterlerle karşılaştırılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi gönüllülük ilkesi esas alınarak belirlenen, en az 5 yıldır aktif olarak spor yapan, milli takımlarda görev alan, ulusal ve uluslararası müsabakalarda derecesi bulunan; Kastamonu, Samsun, Çorum, Ankara ve Afyonkarahisar illerindeki raket sporcularından yaş ortalamaları 17.85±4.0 yıl olan 23 badminton, 19 tenis, 19 masa tenisi branşından olmak üzere toplam 61 erkek sporcu ve yaş ortalamaları 18.28±2.9 yıl olan 36 erkek sedanter oluşturmuştur. Postüral analizde geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış PostureScreen Mobile uygulaması kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde ve değerlendirilmesinde IBM SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normallik düzeylerine bakmak için Kolmogorov-Smirnov testi, grupların ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığını belirlemek için de One Way ANOVA kullanılmıştır. Gruplar arası farklılığın kaynağının belirlenmesi için açıkça eşit olmayan örnek boyutlarına izin veren post-hoc Gabriel testi uygulanmıştır. Sonuç olarak elit düzeyde raket sporları yapan sporcuların omuz ve baş bölgesi başta olmak üzere pek çok postür parametrelerinde sedanterlerden farklılık gösterdikleri diğer taraftan bazı postür parametrelerinin branşlar arasında da anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Raket sporları gibi asimetrik ekstremite kullanımı gerektiren branşlarda bu asimetrinin giderilmesini sağlamak için postür düzeltici egzersizler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the body asymmetries that occur due to training and competitions that require the use of the dominant side of the body in racquet sports, by comparing them with each other and with sedentary ones.. The sample of the study was determined on the basis of the principle of voluntarism, actively doing sports for at least 5 years, taking part in national teams, having a degree in national and international competitions; Among the racquet players in Kastamonu, Samsun, Çorum, Ankara and Afyonkarahisar, a total of 61 male athletes with an average age of 17.85±4.0 years, 23 from badminton, 19 tennis and 19 table tennis branches, and 36 male sedentary athletes with an average age of 18.28±2.9 years. PostureScreen Mobile application with proven validity and reliability was used in postural analysis. IBM SPSS 23.0 package program was used in the statistical analysis and evaluation of the data. The Kolmogorov-Smirnov test was used to look at the normality levels of the data, and the One Way ANOVA was used to determine whether there was a statistically significant difference between the means of the groups. The post-hoc Gabriel test, which allows for clearly unequal sample sizes, was applied to identify the source of the difference between groups. As a result, it was determined that elite level racquet sports athletes differ from sedentary in many posture parameters, especially in the shoulder and head region, on the other hand, some posture parameters also show significant differences between branches. In branches that require the use of asymmetric extremities, such as racquet sports, it is recommended to perform posture corrective exercises to eliminate this asymmetry.